Valitsus plaanib toetada Eesti ja Jaapani topeltmaksustamise vältimist

Seitsmesed

Välisministeerium on valitsuse istungile esitanud heaks kiitmiseks Eesti ja Jaapani vahelise topeltmaksustamise vältimise lepingu; kehtima hakkamiseks peavad mõlemad riigid lepingu ratifitseerima.

Välisministeerium on valitsuse istungile esitanud Eesti ja Jaapani vahelise tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise ja maksupettuste tõkestamise lepingu ja selle juurde kuuluva protokolli eelnõu heakskiitmine ja volituste andmiseks.

"Enne lepingu ratifitseerimist peab selle heaks kiitma valitsus. Aega, millal ratifitseerimine toimuda võiks, veel öelda ei oska. Ilmselt jääb suvesse," ütles rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik käesoleva aasta kevadel. "Lepingu tekst on avalik pärast ratifitseerimist, kuid eesmärk üldjoontes sarnane juba varasemalt sõlmitud lepingutele."

Topeltmaksustamise vältimise lepingute eesmärk on soodustada investeeringuid lepinguosaliste riikide vahel. Leping annab investoritele suurema õiguskindluse. Leping piirab tulumakse, mida tuluallikariik teise riigi residentide tulule võib kehtestada, tagab isikute võrdse kohtlemise ning kõrvaldab võimaliku topeltmaksustamise. Lepingus sätestatud vastastikuse teabevahetuse kohustus loob lisavõimalusi maksupettuste tõkestamiseks.

Kahes või enamas riigis tegutsemise tagajärjel on isik tavaliselt allutatud vähemalt kahe riigi maksuseadustele, mille kohaldamise tulemusena võib tekkida juriidiline topeltmaksustamine. Selle ennetamiseks jagab leping maksustamisõigusi riikide vahel eri tululiikide kaupa. Selline jagamine toimub ühe riigi maksustamisõiguse piiramisena teise riigi kasuks ja vastupidi.

Leping võib luua maksumaksjatele riigisisese õigusega võrreldes vaid soodsamad tingimused, kuna leping riigile uusi maksustamisõigusi ei anna. Kui näiteks lepingus on antud ühele lepinguosalisele riigile teatud liiki tulu maksustamise õigus, kuid riigisisese seaduse kohaselt sellist tulu selles riigis ei maksustata, siis ei teki riigil lepingu alusel õigust maksu võtta.

Foto: AFP/Scanpix

Kommentaarid puuduvad