Täna
23. juul
24...29
14...19
Homme
24. juul
23...29
14...20

Eesti

E-sigareti müüjad tutvustavad riigikogus veipimise uuringuid

Foto: Priit Simson/Delfi
13:43 26. september 2017
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

E-sigareti müüjate ja kasutajate liit tutvustab teisipäeval riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil petitsiooni „Peatame veipimise võrdsustamise suitsetamisega!“ raames e-suitsetamist puudutavate uuringute tulemusi, vahendab BNS.

"Kuivõrd Eestis ei ole alternatiivseid tubakatooteid käsitlevaid teadusuuringuid läbi viidud, siis tuleb tugineda välisriikide uuringutele ja praktikatele," ütles petitsiooni algatanud E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu juhatuse esimees Ingmar Kurg pressiteate vahendusel.

"Ainuüksi petitsiooni algatamisest käesoleva aasta alguses on välisriikides avaldatud hulgaliselt teadusuuringuid e-sigareti mõjust tervisele ning mitmed riigid on neile tuginedes välja töötanud rahvatervise kahjusid vähendavad regulatsioonid. Seetõttu on välisekspertide kaasamine sotsiaalkomisjoni arutellu oluline ja tähelepanuväärne," lisas Kurg.

E-sigareti müüjad on kutsunud riigikogusse teemat tuvustama Konstantinos Farsalinose ja Leon Kośmideri.

Doktor Farsalinos on Onassise Kardiokirurgia Keskuse, Patrase Ülikooli farmaatsiateaduskonna ja Riikliku Rahvatervise Kooli teadur Kreekas. Alates 2011. aastast on ta läbi viinud laboratoorseid ja kliinilisi uuringuid e-sigarettide mõjust inimeste tervisele. Tema teadustööde hulgast leiab kõige esimese uuringu, mis käsitleb e-sigareti auru tsütotoksilist mõju rakkudele ja e-sigareti kasutamise vahetut mõju südame funktsioonidele ja vereringele. 2014. aastal viis ta läbi ülemaailmse uuringu ligi 20 000 e-sigareti kasutaja seas, et tuvastada e-sigareti kasutamise mustrid ja kasutajate kogemused, edastas e-sigareti müüjate liit. Ta on oma teadustööde tulemusi tutvustanud olulistel rahvusvahelistel teaduskongressidel ning tema teadustöid kasutati Euroopa Liidu e-sigarettide reguleerimise raamistiku väljatöötamisel.

Doktor Kośmider on USA ülikooli Virginia Commonwealth University teadur. Ta on töötanud teadurina Silesia Meditsiiniülikoolis ning Töötervishoiu ja Töökeskkonna Instituudis Poolas. Tema esimesed teadustööd käsitlesid sigarettides sisalduva nikotiini ja tsütotoksiliste ainete mõju inimorganismile. Hilisemates teadustöödes on ta käsitlenud e-sigareti vedelike tsütotoksilist mõju ja viinud läbi sellekohaseid kliinilisi uuringuid. Ta on avaldanud 25 teadusuuringut, mis käsitlevad sigarette ja e-sigarette. Ta on töötanud Poola Standardikomitees e-sigarettide testimise eksperdina. Ta on olnud Poola esindajana Euroopa Standardikomitees, mis töötab välja toodete standardid Euroopa Liidu turule.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob juulikuu Sinu tähemärgile?