Tartu bussipeatused said nutikad kleebised

Seitsmesed

Tartu linnavalitsuse ja Eesti targa linna klastri koostöös paigaldati Tartu bussipeatustesse QR koodi ja NFC ehk lähiväljaside kiipidega kleebised, vahendab BNS.

QR koodi skaneerides või NFC kleebist puudutades kuvatakse kasutaja nutitelefoni kiirelt infot busside saabumisaja kohta konkreetsesse peatusesse. Rakenduses kuvatav bussiinfo on reaalajas ning mobiilirakendus töötab sisuliselt nagu bussipeatuses olev reaalaja infotabloo.

Kui varasemalt olid kleepsudega pilootprojekti raames kaetud vaid suuremad bussipeatused, on praeguseks hõlmatud pea kogu linn. Info kuvamine kasutaja nutitelefoni toimub Mobi Labi loodud Tartu bussiaegade rakenduse kaudu, mis on olemas nii Androidi kui iOSi operatsioonisüsteemidele. Kui kleepsu skaneerijal või puudutajal rakendust veel pole, juhatab telefon ta võimaluseni see alla laadida.

Mobi Labi asutaja Veiko Raime sõnul oli esialgu läbiviidud piloot väga edukas ning Tartu elanikud on rakenduse kenasti üles leidnud. „Bussikasutajad jagavad rakenduse infot oma sõpradega ka ilma suuremat reklaami- ja teavitustööd tegemata. Tänaseks on rakendusel üle 15 000 unikaalse kasutaja ühes kalendrikuus ning igapäevaselt kasutab seda umbes 3500 inimest,” lisas Raime.

Ilmselt kasvab kasutajate hulk pärast kleebiste nähtavuse suurendamist linnapildis veelgi.

Eesti targa linna klastri projektijuhi Gerttu Pilsase sõnul on mobiilirakenduse näol sisuliselt tegemist justkui bussipeatuses oleva reaalaja infotablooga, mis mahub iga nutika bussikasutaja taskusse. „Rakenduses oma lemmikpeatused salvestades saab kasutaja telefonist kiiresti kätte reaalajainfo, mis tähendab, et kehvema ilmaga võib ta bussi õige hetkeni oodata soojas kohvikus, kontoris või kodus, selle asemel, et õues külmetada,” lisas Pilsas.

Tartu abilinnapea Raimond Tamme sõnul on Tartu linn igati innovatsioonile avatud ning soovib pakkuda võimalusi linnakeskkonnas uudsete lahenduste arendamiseks ja laiemaks katsetamiseks. Tartus on palju aktiivseid ühistranspordi kasutajaid, kes erinevaid nutikaid rakendusi igapäevaelu hõlbustamiseks hea meelega kasutavad. „Erinevate arutelude käigus on ühistranspordi kasutajad rõhutanud ka sõitude planeerimise võimaluse olulisust. Hetkel käivad arutelud, kuidas rakendusele ka sõiduplaneerimise funktsioon juurde liita,” lisas Tamm.

2013. aastal loodud Eesti targa linna klaster ehk Smart City Lab ühendab ettevõtted, linnakodanikud, avaliku võimu, teadus- ja arendusasutused ning innovatsiooni tugistruktuurid. Klaster keskendub linnaelu erinevaid valdkondi hõlmavate uuenduslike lahenduste loomisele, arendamisele ja ekspordile. Projekt on osaliselt rahastatud EASi klastrite toetamise ja arendamise programmi toel Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Kommentaarid puuduvad