Täna
16. dets
-5...0
-9...-1
Homme
17. dets
-5...1
-7...-1

Eesti

Rahandusministeerium: hinnatõus on aeglustunud

Foto: Scheffbuc/Caro/Scanpix
13:18 07. märts 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütiku Kristjan Pungase sõnul on hinnatõus aastaga aeglustunud tulenevalt toiduainete hinnatõusu pidurdumisest, vahendab BNS.

"Kui mullu sügisel oli tarbijahindade tõus viimaste aastate kiireim ehk 4,2 protsenti, siis viimastel kuudel on hinnatõus peamiselt toiduainete hinnatõusu pidurdumise ning mõnevõrra ka tagasihoidlikuma teenuste kallinemise mõjul aeglustunud," ütles Pungas pressiteate vahendusel.

Võrreldes möödunud aastaga on toit välisturgudel odavnenud, soodustades ka Eestis toiduhindade tõusu pidurdumist. Kuigi osa toiduainete kokkuostuhinnad on langenud, pole selle mõju veel jaehindadesse jõudnud. "Samas on euroala toiduhinnad järginud kiiremini välisturgudel toimunud korrektsiooni," märkis Pungas.

Veebruaris jõustusid uued alkoholi aktsiisimäärad, mis lahja alkoholi osas lisati suuremalt jaolt ka jaehindadesse. Külmast ilmast tingitult tõusis elektri börsihind kolme ja poole aasta kõrgeimale tasemele, kergitades elektri- ning ka osa majapidamiste küttearveid.

Teenuste hinnatõus on viimastel kuudel olnud tagasihoidlik, 2 protsendi juures, mida pidurdab transpordi- ja sideteenuste ning hariduse odavnemine. Samas kõrge majanduskonjunktuur ning hoogsa palgakasvu jätkumine survestab teiste teenuste hindu, märkis Pungas.

"Inflatsioon peaks alanema alla 3 protsendi aasta teisel poolel, kui võrdlusest hindade aastataguse tasemega langeb välja mullusuvine lahja alkoholi aktsiisimäära tõus ning välistegurite mõju järk-järgult väheneb," ütles Pungas.

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad veebruaris eelmise kuuga võrreldes 0,9 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus hinnatõus jaanuari 3,5 protsendilt veebruaris 3,1 protsendini. Euroalas aeglustus inflatsioon töötlemata toidu odavnemise mõjul 1,2 protsendini.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob detsembrikuu Sinu tähemärgile?