Täna
19. mai
9...18
6...15
Homme
20. mai
9...16
5...11

Eesti

Naistepäeval on fookuses krooniline neeruhaigus ja naiste tervis

Foto: Ramesh Amruth/Caro/Scanpix
10:46 08. märts 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Rahvusvahelisel naistepäeval tähistatakse tänavu ühtlasi ka rahvusvahelist neerupäeva, mille fookuses on seekord krooniline neeruhaigus ja naiste tervis, vahendab BNS.

Kroonilisele neeruhaigusele ja selle tüsistustele tähelepanu pööramiseks tähistatakse rahvusvahelist neerupäeva igal aastal märtsikuu teisel neljapäeval alates 2006. aastast, sest neeruhaigused kulgevad varjatult ja väga paljud inimesed ei ole neeruhaigusest teadlikud. Elanikkonda hulgas esineb kroonilist neeruhaigust ligikaudu 10 kuni 14 protsenti ja just naistel esineb neeruhaigusi sagedamini kui meestel.

Kui peamisteks kroonilise neeruhaiguse põhjusteks elenikkonna hulgas on diabeet ja kõrgvererõhktõbi, siis mõned neeruhaigused on eriti tüüpilised naistele, näiteks luupusnefriit ja äge või krooniline püelonefriit. Raseduse ajal on väga oluline tähelepanu pöörata kuseteede infektsioonide õigeaegsele ravile ja krooniliste neeruhaiguste varajasele avastamisele ning ravile.

Eesti nefroloogid ühinevad maailma nefroloogidega, kutsudes üles kõiki naisi, tüdrukuid ja meedikuid olema kursis naistel esinevate neeruhaiguste iseärasustega. "Soovitame alati küsida nõu oma perearstilt kuidas varakult avastada neeruhaigusi ja hoida ära haiguse süvenemine. Meedikutele ja patsientidele on olemas ravijuhendid millal teostada uriinianalüüsi ja määrata neerufunktsiooni inimestel, kellel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekkerisk. Uus, kroonilise neeruhaiguse ravijuhend patsientidele ja meedikutele valmis 2017 aastal ja on leitav veebilehelt www.ravijuhend.ee," märkisid nefroloogid.

Eesti nefroloogid kutsuvad üles tervete neerude nimel: järgima tervislikku eluviisi, sealhulgas hoida kehakaal normis, ravima õigeaegselt kuseteede infektsioonid, lõpetama suitsetamine, liikuda piisavalt, mõõtma vererõhku, teostama perearstil lihtsat uriinianalüüsi ja määrama neerufunktsiooni inimestel, kellel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekke risk ehk diabeedi ja kõrgvererõhktõve haiged ning inimestel, kes on ülekaalulised, üle 50 aasta vanad, suitsetavad või kellel on perekonnas esinenud kroonilist neeruhaigust.

Rahvusvahelisel neerupäeval korraldatakse üle maailma erinevates riikides üritusi ja ettevõtmisi, mis on pühendatud kroonilise neeruhaiguse ennetamisele.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!