Homme
14. dets
-7...-1
-7...-1
Ülehomme
15. dets
-7...-1
-7...-1

Eesti

Ossinovski: tselluloositehast ei saa rajada Tartu elukeskkonna arvelt

Foto: Andres Putting/Delfi
15:25 08. märts 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski hinnangul ei saa Emajõe äärde kavandatavat Est-Fori puidurafineerimistehast rajada Tartu elukeskkonna ja linna rahvusvahelise maine arvelt, vahendab BNS.

"Selge on see, et ükskõik kui oluline on tehase majanduslik väärtus, ei saa seda rajada Tartu elukeskkonna ja linna rahvusvahelise maine arvelt," ütles minister sotsiaalmeedia vahendusel.

"Ma olen pärit Ida-Virumaalt ja tean, mida tähendab tehaste kõrval elamine. Ma tean, mida tähendavad tehnoloogilise protsessi häiring igapäevaelus. Alahinnata ei saa ka nõnda massiivse puidutehase rajamisel tekkivat pikemaajalist survet raiemahtude suurendamiseks Eestis. Ent mets ei ole ainult – ja isegi mitte eelkõige – majanduslik ressurss, vaid ökoloogiline kooslus," lisas ta.

Ministri sõnul võttis sotsiaaldemokraatide juhatus seisukoha, et praeguse eriplaneeringu raames tehtavad uuringud peavad lisaks keskkonna- ja majandusmõjudele hindama ka tehase mõju Tartule kui ülikoolilinnale.

"Valitsus peab otsust tehes tuginema uuringutele, mida, tõsi, täna veel konkreetse projekti kohta ei ole. Küll olen ma isiklikult skeptiline, kas riskid, millele tartlased ja teadlased on õigustatult tähelepanu juhtinud, on maandatavad," rääkis ta.

Kolmapäeval toimus Tartu linnavolikogu erakorraline Est-Fori puidurafineerimistehase teemaline koosolek, kus otsustati, et linna külje alla kavandatava puidurafineerimistehase riikliku eriplaneeringu koostamise menetlus tuleb lõpetada.

"Tartu volikogu otsus koos linnaelanike suure toetusega sellele on tugev seisukohavõtt. Tartut kui tehase lähinaabrit ei ole piisavalt kaasatud ja kuulatud. See on tugev õppetund eriplaneeringute läbiviimiseks tulevikus," märkis Ossinovski.

Valitsus algatas möödunud aasta maikuus Est-For Investi miljard eurot maksva tselluloositehase eriplaneeringu Emajõe läheduses Viljandi- ja Tartumaal ning ka samas piirkonnas planeeringu keskkonnamõju strateegiline hindamise (KSH). Est- For plaanib Tartu lähistele rajada umbes miljardi euro suuruse investeeringuga tselluloositehase, mis hakkaks ümber töötlema umbes 3,3 miljonit tonni puiduhaket ja paberipuitu aastas. Tööstuse rajamisega kaasneks umbes 200 uut töökohta.

Esialgse prognoosi kohaselt alustaks tehas tootmist 2022. aastal. Tootmisvõimsuseks planeeritakse keskmiselt kuni 750 000 tonni biotooteid aastas. Lõpptoodang läheks ekspordiks.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob detsembrikuu Sinu tähemärgile?