Täna
13. dets
-4...1
-4...1
Homme
14. dets
-7...-1
-7...-1

Eesti

Terviseamet: tuppa sattuv elavhõbe tuleb kinnisesse anumasse koguda

Foto: Raigo Pajula/Delfi
15:23 08. märts 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Terviseamet toonitab, et kraadiklaasides olev elavõbe on mürgine ja näiteks kraadiklaasi purunemise tõttu tuppa põrandale sattunud metalliline elavhõbe tuleb ettevaatlikult kinnisesse anumasse või kotti koguda, vahendab BNS.

Kuigi elavhõbedat sisaldavaid kraadiklaase enam ei müüda, kasutavad inimesed ka kunagi soetatud kuni kaks grammi elavhõbedat sisaldavaid termomeetreid, need võivad puruneda ja elavhõbe tuppa sattuda, teatas ameti pressiesindaja neljapäeval BNS-ile.

"Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamise, elavhõbeda kokku korjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki, pudelisse või kindlalt suletavasse grip-kotti,“ ütles terviseameti mürgistusteabekeskuse õde-konsultant Ruth Kastanje. Tõsisemat mürgistust põhjustavad elavhõbedaaurud, mis imenduvad hingamisteedest, mistõttu tuleks vältida lahtise elavhõbeda ruumidesse seisma jäämist, eriti selle sattumist sooja keskkonda.

Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada toksilise kontsentratsiooni. Seetõttu tuleks elavhõbeda aurustumise takistamiseks välja lülitada põrandaküte ega lubada lapsi purunenud elavhõbedaga saastunud tuppa. Sisse tuleks lülitada ka ventilatsioon või avada aknad.

Kindlasti tuleb hoiduda elavhõbeda kokku korjamisest tolmuimejaga, sest nii pihustub aurustunud elavhõbe tolmuimejasse ja kandub sealt pikema aja jooksul väljalaskeava kaudu ruumiõhku laiali. Elavhõbeda aur on õhust raskem ning seetõttu on lapsed võrreldes täiskasvanutega kaitsetumas olukorras, kuna nende hingamistsoon asetseb maapinnale lähemal.

Allaneelamisel on termomeetris sisalduv elavhõbe suhteliselt ohutu – kogusest imendub vaid 0,01 protsenti, mis tervisekahjustust ei põhjusta. Imendumist võib suurendada soolekäärudesse pidama jäämine. Kui on kahtlus, et laps on kogu termomeetris sisalduva elavhõbeda alla neelanud, tuleks olukorra hindamiseks teha röntgenpilt.

Kui inimene pole kindel purunenud termomeetri tüübis, on abiks teadmine, et elavhõbe moodustab alati veeremisvõimelised kuulikesed, galistanist tekib pinnale metallivärvi plekk.

Praegu apteekides müüdavad keskkonnasõbralikud geratherm-termomeetrid sisaldavad galinsta-nimelist metallisegu, mis koosneb galliumist, indiumist ja tinast. Sellises koguses on termomeetris sisalduv galinsta-metallisegu inimesele ohutu.

Metallilise elavhõbeda kokku korjamiseks on tarvis kaanega purki, -pudelit või kindlalt sulguvaid grip-kotte, paberrätikuid, silmatilkade pipetti, toruteipi või habemeajamisvahtu ja väikest pintslit ning taskulampi.

Esmalt tuleks korjata kokku klaasikillud ja panna need kogumisnõusse, sest ka need tuleb viia ohtlike jäätmete kogumiskohta. Seejärel peab paberiserva või pipeti abil korjama kokku nähtavad elavhõbedakuulid. "Elavhõbe ei imendu läbi naha, seega on ohutu, kui elavhõbe satub koristamise käigus nahale," ütles Kastanje. "Elavhõbeda kuulid on äärmiselt kergesti liikuvad ning elavhõbeda kuulikesi on leitud erinevates ruumides väga laial pinnal. Seega on oluline väga tähelepanelik kontroll."

Kõigi kuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada hämaras või täiesti pimedas ruumis taskulambi valgust - elavhõbe on valgusvihus nähtav - ning silmatilkade pipetti väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks. Väga väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada pintslile pihustatud habemeajamisvahtu või toruteipi, sest sellega ettevaatlikult üle põranda tõmmates või patsutades jäävad kuulikesed selle külge kinni. Pintslit saab vahu sees olevate elavhõbedakuulikestega koristamise ajal puhastada paberrätikusse.

Pärast edukat elavhõbeda kokku korjamist tuleb tube vähemalt 24 tundi tuulutada. Kõik kokkukorjatud elavhõbe ning kasutatud vahendid tuleb kindlalt sulgeda eplastik-kotti ja/või osaliselt veega täidetud ja korgiga suletavasse pudelisse/purki/grip-kotti ning viia lähimasse ohtlike jäätmete kogumiskohta.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob detsembrikuu Sinu tähemärgile?