Homme
17. dets
-5...0
-7...0
Ülehomme
18. dets
-5...1
-7...1

Eesti

Vabaerakond taunib huvide konflikti RMK-s

Foto: Tiit Blaat/Delfi
13:19 10. märts 2018
Autor: BNS

Vabaerakond juhib metsarahumanifestis tähelepanu asjaolule, et riigimetsa majandamise keskuse (RMK) tegevuses sisaldub huvide konflikt ning sellele on vaja lahendus leida.

"RMK puhul tuleb lahendada huvide konflikt: ise kavandan, ise korraldan raiumise, ise võtan raha endale," ütles Vabaerakonna esimees Artur Talvik, kelle sõnul pole RMK riigi metsade peremees, vaid ainult nende majandaja.

Vabaerakond kutsub kõiki oma allkirjaga manifesti toetama, sest vaid inimeste ühiselt väljendatud tahe toob kaasa soovitud muutused metsapoliitikas. Vabaerakond kutsub kõiki toetama metsarahumanifesti oma allkirjaga keskkondades www.petitsioon.ee või www.rahvaalgatus.ee. 

Järgneb manifesti tekst täismahus:

"Miks pöördub Vabaerakond avalikkuse poole manifestiga kõikide Eestimaa metsade kaitseks? Oleme teinud valitsusele korduvalt ettepanekuid muuta senist metsanduspoliitikat. Oleme kirjutanud, rääkinud, miitingutel protesteerinud. Ent  metsaraie Eestis üha hoogustub.

Leiame, et on viimane aeg sõlmida ühiskondlik kokkulepe tasakaalukaks metsade majandamiseks. Eesti metsad on meie ühine rikkus. Jätkates metsaraiet praeguses tempos, on Eesti poole sajandi pärast kaetud valdavalt raiesmike või võsaga.

Vabaerakond on seisukohal, et Eesti metsad vajavad tasakaalukat majandamist. Metsade raiumine peab olema vastavuses metsade samaväärse taastumisega. Nii meie elukeskkonna hoidmiseks kui tulevastele põlvkondadele metsa säilitamiseks tuleb ühiskonnas sõlmida järgmised kokkulepped:

1. Eestis tuleb kuni ühiskondliku kokkuleppe saavutamiseni kehtestada  kõikidele riigi metsadele raielimiit mitte rohkem kui 6 miljonit tihumeetrit aastas. See võimaldab metsadel taastuda senistest üleraietest.

2. Tuleb lõpetada seadustatud lageraied meie looduskaitsealadel.

3. Eesti metsad ja elukeskkond ei tohi sattuda suurtööstusliku tselluloositootmise surve alla. Planeeritava tselluloositehase asukohta, keskkonnamõjusid ning tootmismahte tuleb enne otsustamist põhjalikult ja kriitiliselt analüüsida.

4. RMK pole mitte riigi metsade peremees, vaid majandaja. RMK puhul tuleb lahendada huvide konflikt: ise kavandan, ise korraldan raiumise, ise võtan raha endale.

5. Keskkonnaministeeriumi kantsler ei tohi esindada puidutöösturite huve.

6. Eesti metsade statistika tuleb muuta usaldusväärseks. Andmed mittemajandatavate ja majanduspiirangutega kaitsealade metsade kohta peavad olema eraldi esitatud.

7. Lageraiete asemel tuleb rakendada püsimetsandust ühes selleks sobiva tehnikaga.

8. Eesti metsade majandamisel peab hakkama eelisarendama kõrge väärtusega puidu töötlemist.

9. Metsade raiet tuleb eeloleval kümnendil reguleerida nõnda, et järgmise poole sajandi jooksul ei tekiks Eestis kvaliteetpuiduga kümnendite pikkuseid lünki.

10. Metsloomade arvukuse reguleerimisel  tuleb leida kompromiss jahimeeste, loodusturismi arendajate ning metsa- ja maaomanike huvide vahel."


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob detsembrikuu Sinu tähemärgile?