Homme
17. dets
-5...0
-7...0
Ülehomme
18. dets
-5...1
-7...1

Eesti

5G tehnoloogia jõuab klientideni juba järgmisel aastal

12:36 14. märts 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Elisa testis kolmapäeval koostöös Huaweiga kiiruseid 5G standardile vastavas võrgus ning Elisa tehnoloogiaüksuse juhi sõnul jõuavad 5G lahendused turule juba järgmisel aastal, vahendab BNS.

"5G on täiesti uus tehnoloogia, mida vajavad teenused ja seadmed, mis pole veel täna klientidele kättesaadavad, kuid saavad lähiaastatel," ütles Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Poll pressiteate vahendusel. Tehnoloogiaüksuse juhi sõnul tulevad esimesed uut tüüpi 5G kommertsvõrgud laiemalt kasutusele juba järgmisest aastast ja 5G võrku kasutavad seadmed jõuavad klientideni tõenäoliselt järgmise aasta lõpus.

Elisa testis kolmapäeval Eestis 5G standardile vastavat võrku. Katses saavutatud võrgukiirus ulatus 1,8 gigabitni sekundis, mis on kordades kiirem, kui tänased keskmised 4G kiirused, mis ulatuvad 80-150 megabitini sekundis. Testimiseks kasutati hiljuti Barcelona mobiilimessil esitletud esimest 5G koduruuterit.

"On selge, et riik, mobiilsidesektor ning erinevad tööstused peavad siinkohal seljad kokku panema ja ühiselt mõtlema, milline peaks olema Eesti 5G plaan ehk millised võiksid olla need erinevad lahendused, mida 5G kui võimaldaja, meile pakkuda suudab," ütles ettevõtlus- ja tehnoloogiaminister Urve Palo.

"Elisa on viimastel aastatel jõuliselt liikunud 5G valmidusega võrgu poole, mis juba hetkel pakub väga head kasutuskogemust ja kiirust oma klientidele," ütles Huawei partnersuhete direktor ja Huawei Soome ning Balti regioonide esindaja Yang Ge.

Kolmapäeval läbi viidud testi käigus demonstreerisid virtuaal- ja liitreaalsuslahenduste arendamisega tegelevad ettevõtted Umbra, Fake ja Directive Games, millisel viisil võimaldab 5G võrk tuua uued tehnoloogilised lahendused inimest igapäevaellu.

Toomas Polli tõi välja, et virtuaal- ja liitreaalsus on teenused, mis eelkõige vajavadki 5G võrku ning seda eeskätt seetõttu, et virtuaalreaalsuses ringi vaadates oleksid kiirused niivõrd suured ja pildi hilistumine niivõrd väike, et teenust oleks mugav jälgida.

Tehtud katse toimus koostöös Huaweiga. Ettevõte panustas möödunud aastal 5G võrgu arendamisesse üle 10 miljardi dollari.

Elisaga koos on Huawei ettevõtte hinnangul suuteline juba praegu 5G kiirusi pakkuma, kuid praegu on puudu vajalikud sagedused ja kommertsseadmed.

Polli sõnul on selleks, et 5G jõuaks klientideni oluline, et juba sel aastal jõuaksid Eestis oksjonile 700 megahertsi ja 3,5 gigahertsi sagedused sarnaselt Põhjamaadele ning Kesk-Euroopale. "Oluline on, et Eesti ei jääks 5G-võrkude arendamisel teistest riikidest maha," lisas ta.

5G teeb võimalikuks uut tüüpi rakenduste loomise, kus mobiilse interneti kiirused on kuni kümme korda suuremad. Sellised kiirused võimaldavad edastada suuremaid andmemahtusid.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob detsembrikuu Sinu tähemärgile?