Täna
15. dets
-5...0
-8...-2
Homme
16. dets
-7...0
-9...-1

Eesti

Mati Kaal: Dirhami merekeskus väärib toetamist

Foto: Ilmar Saabas/Delfi
12:26 16. aprill 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: Postimees.ee

Tallinna loomaaia direktori Mati Kaalu sõnul väärib Dirhami merekeskuse rajamine toetust, sest see aitaks edendada loodusharidust, kirjutab Postimees.

"Tänapäeva loomaaedade ja akvaariumide põhiliseks ülesandeks ongi avalikkuse harimine, liikide säilitamine ja nende teaduslik uurimine. Tänu tehnilistele võimalustele ja rahvusvaheliselt koordineeritud võrgustumisele on loomaaiad muutunud tõelisteks muude elukate saatkondadeks üha enam looduskeskkonnast irduvate inimeste juures," ütles Mati Kaal Postimehe arvamusartiklis.

"Samas toimivad nad ka omamoodi kindlustuskompaniidena, mis annavad vajadusel tuge looduses hääbuma kippuvate asurkondade elujõu taastamiseks. Tänapäeva loomaaedadele ja akvaariumidele, mis pole ju ka midagi muud kui eriliselt spetsialiseerunud loomaaiad, kehtivad ranged rahvusvahelised reeglid, mis praktiliselt välistavad kunagiseks tavaks olnud loomade loodusest püüdmise ja tehistingimustesse ümberasustamise. Elukad, kes loomaaedadesse või akvaariumidesse tuuakse, on valdavalt ilmavalgust näinud ja üles kasvanud mõne teise loomaaia samasugustes tehisoludes," lisas Kaal.

"Et veekeskkonnal põhinevate loomaaiarajatiste ehitamine ja ekspluatatsioon on väga kulukas ettevõtmine, otsisin juba paarikümne aasta eest võimalust leida rikkamaid partnereid kui pelgalt Tallinna linna eelarvel tegutsev loomaaed, täitmaks seda olulist lünka loodushoiu propageerimisel ja rajada Tallinna loomaaeda tänapäevane akvaariumikompleks," sõnas loomaaia direktor.

Mati Kaalu sõnul oli ta meeldivalt üllatunud, kui levis uudis, et Noarootsi Dirhamisse kavandatakse erakapitalil põhinevat ja avalikul toel merekeskust Seastar. "Mis looks muuhulgas Eestisse uusi võimalusi tutvustada kohalikele inimestele ja turistidele mereelustikuga seotud probleeme ning tavainimestele oluliselt lähemale tuua nii värvilisi kalu kaugetelt meredelt kui siinsamas meie meres elavat rahvuskala räime ja muid kodumaiseid liike," märkis ta.

"Iseendastki mõista, kui seda kõike tehakse tänapäevasel kõrgtehnoloogilisel tasemel ja kooskõlas maailma ja Euroopa loomaaedade assotsiatsiooni liikmeks olevate institutsioonide heaks kiidetud reeglitega," sõnas Mati Kaal.

"Selleks et kogu seda väga kulukat, aga olulist loodusharidusprojekti teoks teha ja käigus hoida, peavad sellega ühises kompleksis kindlasti tegutsema ka väga, väga tulutoovad muud ärilised ettevõtmised. Jääb vaid loota, et need ambitsioonikad plaanid liiva ei jookseks ning küllaldasel määral avalikku tuge ja üldsuse toetust leiavad," ütles Tallinna Loomaaia direktor.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) otsustab lähikuudel, kas 2,3 miljoni euroga toetada Mellson Gruppi plaani raajada Dirhami sadamasse pereturismi atraktsiooni Meritäht, mille tõmbenumbriks on kava kohaselt ookeanikalade akvaarium, kus hakkavad elama nii haid kui raid.

"Loomade ja kalade heaolu on väga oluline ning nende igasugusel avalikul näitamisel peab see olema tagatud esimeses järjekorras," lausus EAS-i turismiarenduskeskuse direktori kohusetäitja Annely Vürmer. "Ka antud juhul peab Mellson Grupp igati jälgima nõudeid ning kindlasti jälgib ka EAS seda põhitaotluse menetlemisel, et oleks järgitud tavasid ja reegleid kõiges, mis on seotud loomadega."

EAS-i pereturismi atraktsiooni toetuse abil viiakse ellu riikliku turismiarengukava eesmärke ja kasvatatakse Eesti kui turismisihtkoha tuntust.

Eeltaotlused esitati EASile 2016. aasta lõpus. Eeltaotluste raames hinnati reisimotivatsiooni Eesti külastamiseks ja külastusaja pikenemiseks, arendatava atraktsiooni rahvusvahelist konkurentsivõimet, projekti põhjendatust, projekti kuluefektiivsust ja arendatava atraktsiooni jätkusuutlikkust ning taotleja organisatsioonilist võimekust ja projektimeeskonna võimekust.

Eeltaotlemise vooru hindamise tulemusena sai Meritähe projekt õiguse põhitaotluse esitamiseks ja 2,3 miljoni euro suuruse toetuse saamiseks. Õiguse põhitaotluse esitamiseks said ka kuus teist projekti, mis mahtusid hindamisel vastava toetuse eelarve piiridesse.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob detsembrikuu Sinu tähemärgile?