Homme
17. jaan
0...3
-10...0
Ülehomme
18. jaan
-6...-1
-10...-1

Eesti

Uuring: iga neljas 1. klassi laps on ülekaalus või rasvunud

Foto: PA/Scanpix
13:50 25. aprill 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Iga neljas esimese klassi laps Eestis on ülekaaluline või rasvunud, selgub vastsest laste rasvumise seireuuringust, vahendab BNS.

Tervis Arengu Instituudi (TAI) uuringu kohaselt on rasvunuid kümnendik ja lisaks lihtsalt ülekaalulisi on 16 protsenti kooliteed alustanud lastest, teatas terviseameti pressiesindaja kolmapäeval BNS-ile. Normaalkaalus on 72 protsenti lastest, kuid alla kahe protsendi on alakaalus.

Ülemäärase kehakaalu levimus on suurem poiste hulgas: 29 protsenti võrreldes 23 protsendiga tüdrukute hulgas. Kõrgeim ülemäärase kehakaaluga laste osakaal oli Hiiumaal (37 protsenti) ja Läänemaal (35), madalaim Tartumaal (24) ja Harjumaal (25).

Üheks oluliseks seoseks laste ülekaalu juures on hommikusöögi söömata jätmine. Uuringupäeval hommikusööki söönute seas oli ülemäärase kehakaaluga lapsi vähem kui mittesööjate hulgas - vastavalt 26 ja 32 protsenti. Samuti oli ülemäärase kehakaaluga laste osakaal väiksem nende hulgas, kes osalesid regulaarselt treeningutel.

Uuringu juhi, TAI vanemteaduri Eha Nurga sõnul on koolidel ja teistel lasteasutustel laste toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamisel ja võimaluste loomisel suur roll.

"Enamikus koolides on olemas oma spordisaal, paljudel on territooriumil ka mänguväljak. Samas on õues mängimine igas vahetunnis lubatud vaid pooltes koolides, ligi kümnendikus koolidest ei olnud aga õues mängimine lubatud üheski vahetunnis," sõnas ta.

Võimalus süüa koolisööklas hommikueinet on olemas ligi pooltes koolides. Vahepaladeks pakutakse aga koolipuhvetites enam maiustusi kui tervisesõbralikke näkse - kui maiustused on kättesaadavad 56 protsendis koolides, siis palju vähematest koolides on võimalik õpilastel osta salatit (25 protsenti), võileibu (30) või kuivatatud puuvilju ja pähkleid (29).

"Sellises olukorras, kus ligi veerand lastest kannab igapäevaselt kaasas lisakilosid, ei saa jääda passiivseks. Siin ei ole ühest lihtsat lahendust, sekkuma peame me kõik - nii kodud, kool kui ka riik - korraga. Kui alustame sellest, et meie lapsed ei jäta kodus või ka koolis hommikusööki söömata, tagame koolis tervisliku toiduvaliku nii koolitoidu osana kui ka koolipuhvetites ja hoolitseme selle eest, et lapsed iga koolipäeva jooksul saaksid vähemalt ühe tunni aktiivselt liikuda, oleme juba suure sammu edasi astunud,“ lisas Nurk.

Laste ülekaalulisuse ja rasvumise hindamiseks mõõdeti ja küsitleti 2016. aasta kevadel kokku 12 700 esimese klassi õpilast 381 koolis üle Eesti.

Uuring valmis Maailma Terviseorganisatsiooni laste rasvumise seire algatuse (COSI) raames.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob jaanuarikuu Sinu tähemärgile?