Homme
19. jaan
-7...1
-13...-2
Ülehomme
20. jaan
-8...-2
-8...-2

Eesti

Avatud talude päeval kutsuvad külla ligi 300 talu

Foto: Argo Ingver/Delfi
Avatud talude päev eelmisel aasta Kännu talus Tartumaal
12:55 20. juuli 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Pühapäeval toimub neljas üle-eestiline avatud talude päev, kus kõiki huvilisi ootavad külla pea 300 talu, põllumajandustootmist ja maaettevõtet, vahendab BNS.

Laupäeval kell 12 antakse avatud talude päevale hoog sisse Raplamaal Juurimaa Tallis, kuhu on oodatud kõik huvilised. 

Maaeluminister Tarmo Tamm kutsub inimesi maaelu mitmekesisust uudistama. „Talude nimekirja vaadates paneb imestama, mida kõike võib maal ette võtta. Näiteks võib mängida golfi puidust varre külge kinnitatud puukingade ja vana jalgpalliga. Maal võib teha tsirkust ja korraldada teatrietendusi, kasvatada eksootilisi linde ja loomi või tegeleda kauni käsitööga. Loomulikult on patt mainimata jätta neid, kes kasvatavad veiseid, hobuseid ja lambaid, tegelevad piimatoodete valmistamisega või kasvatavad vilja. See nimekiri võiks veel pikalt jätkuda. Tulge ja vaadake ise järele!“ 

MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant soovitab pühapäeval toimuval avatud talude päeval julgelt ka kohaliku kogukonnaga tutvust teha. „Eriti need inimesed, kes vaikselt hellitavad maale kolimise plaani, võiksid avatud talude päeva tuleviku teenistusse rakendada, sõita unistuste kodukoha kanti ning seal maad kuulata,“ julgustas Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse esimees  Krista Habakukk. 

Mitmetes kohtades on vastuvõtjateks kohalikud ettevõtjad, kes on ise ka aktiivsed külavanemad, külaseltside juhid või muidu kogukonna eestvedajad. Samuti avatakse mõned külamajad või kogukonnakeskused ja nii saab Habakuke sõnul päris hea pildi sellest, mis ees ootamas. „Kel tõsine huvi maale kolida, võiks uurida taristu kohta, samuti seda, millised on kohapeal pakuvad teenused, kuidas saavad lapsed kooli ja lasteaeda, kuidas on sealkandis töövõimalustega - kõige parema tagasiside saab ikka kohalikelt,“ rõhutas Krista Habakukk. 

Kogukonnakeskustest on pühapäeval külalisi ootamas Valma kohalik külamaja ja infopunkt, Lootvina ühendtalud koondavad oma aktiivsed talud kokku külamaja juurde ning Jaago käsitöötalu Tartumaal kutsub enda juurde naabertalude esindused. Kohaliku kogukonnaga on seotud ka Hiiumaa muuseumile pärandatud talukompleks Kroogi talu Hiiumaal, samuti Luidja Tsirkusetalu Hiiumaal,  Pööravere Koolimaja Pärnumaal ning Rõude muuseum Läänemaal. Jõgevamaal koonduvad Kääpa OTT talud rahvamaja esisele platsile ning ka rahvamaja on avatud, Leedri külas Saaremaal ootab aga uudistajaid Orbu talu Kadakakoda, mis külamaja kogukonnateenusest välja kasvanud. 

Tallu sõitmisel on abiks NaviCupi mobiilirakendus ning ülevaate taludest annab veebileht www.avatudtalud.ee ja paberkaart avatud talude päeval osalevate taludega. Paberkaardid on saadaval Alexela suuremates tanklapoodides, Rimi „Talu toidab” lettides, erinevates turismiinfopunktides ja maaeluministeeriumi valvelauas. Lisaks oma transpordile ja tasuta bussireisidele on taludesse võimalik kohale jõuda ka Elroni rongide ning ELMO Rent elektriautodega. 

Avatud talude päeva korraldavad maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning Eestimaa Talupidajate Keskliit. Korraldamisse on kaasatud ka kohalikud Leader-tegevusgrupid ja Eesti Külaliikumine Kodukant. 

Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob jaanuarikuu Sinu tähemärgile?