Peipsil ei tohi alates laupäevast mõrraga kala püüda

BNS

Keskkonnaministeerium peatas alates laupäevast Peipsil mõrrapüügi, sest see aitas osaliselt kaasa kalade massilisele hukkumisele – keeld kestab 13 augustini.

Mõrrapüügi keelustamise tingis kõrgest veetemperatuurist tingitud kalade massiline hukkumine. Sellele aitas aga osaliselt kaasa ka mõrrapüük, teatas ministeeriumi pressiesindaja.

"Eksperthinnang ütleb, et Peipsi kalade massihuku on põhjustanud pikalt kestnud kõrge veetemperatuur. Mõrrapüük võimendab seda," sõnas asjakohase käskkirja allkirjastav keskkonnaminister Siim Kiisler. "Hapnikuvaegus on just nois veekihtides, kus asuvad mõrdade pärad ehk mõrra koguvad osad, kuhu kalad lõksu jäävad ja kust nad põgenema ei pääse. Nii hukkub ka palju alamõõdulisi kalu, kes muidu järve tagasi lastaks."

Viimaste päevade mõõtmised näitavad, et viiest meetrist sügavamal puuduvad kaladele sobivad elutingimused – sealne hapnikutase on liiga madal. Seega on olud kalade, eelkõige noorjärkude, elutegevuseks väga kehvad. Eriti ohustab tekkinud olukord tindi, kiisa, ahvena ja koha noorjärke, kes on suhteliselt väheliikuvad. Järve mudase põhjaga osades on nn hapnikukotti sattumise oht suurem. Sellistes tingimustes hukkub ka palju mõrdadesse kinni jäänud soovimatuid kalu.

Tavaolukorras vabastatakse kaaspüügina mõrda sattunud soovimatud ja alamõõdulised kalad, kuid eluvõime kaotanud kalade vette tagasi heitmine on keelatud.

Lämmi- ja Pihkva järvel on kalapüük mõrdadega lubatud, kuna seal ei ole voolava vee tõttu kihistumist ja hapnikuvaegust esinenud. Samuti võib Peipsi järvel jätkuda kalapüük kastmõrdadega.

Kommentaarid puuduvad