Täna
21. jaan
-13...-1
-15...-4
Homme
22. jaan
-15...-4
-22...-5

Eesti

Eksport kasvas juunis aastaga 17 protsenti

Foto: Bastian/Caro/Scanpix
09:20 09. august 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Kaupade eksport suurenes juunis aastaga 17 protsenti ja import 18 protsenti, vahendab BNS.

Kõige enam mõjutas kasvu mineraalsete toodete kaubavahetuse suurenemine. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga suurenes esimesel poolaastal kaupade eksport 10 protsenti ja import 8 protsenti, teatas statistikaamet.

Juunis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,3 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,4 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 153 miljonit eurot, 2017. aasta juunis oli see114 miljonit eurot.

Kaupade ekspordi peamised sihtriigid olid 2018. aasta juunis Soome, kuhu läks 15 protsenti kogu kaupade ekspordist, järgnesid 11 protsendiga Läti ja 10 protsendiga Rootsi. Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Lätti mineraalseid tooteid ehk kütuselisandeid ja elektrienergiat ning ka sõiduautosid ja Rootsi elektriseadmeid ning puitu ja puittooteid.

Eksport suurenes enim ehk 52 miljonit eurot Ameerika Ühendriikidesse, 42 miljonit eurot Singapuri ja 41 miljonit eurot Lätti. USA-sse kasvas enim elektriseadmete, täpsemini kommunikatsiooniseadmete ning Singapuri ja Lätti mineraalsete toodete väljavedu. Enim kahanes eksport Hollandisse, kuhu väljavedu kahanes 22 miljoni euro võrra.

Kaupadest eksporditi juunis kõige rohkem elektriseadmeid ja mineraalseid tooteid – mõlema osatähtsus oli 16 protsenti kogu kaupade ekspordist – ning puitu ja puittooteid, mis andis 11 protsenti. Enim kasvas mineraalsete toodete väljavedu 77 miljoni euro võrra, järgnesid elektriseadmete ning puidu ja puittoodete eksport, mõlemad 25 miljonit eurot.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus hõlmas 2018. aasta juunis 74 protsenti kogu kaupade ekspordist. Eesti päritolu kaupade väljavedu suurenes 20 protsenti ja re-eksport 7 protsenti. Eesti päritolu kaupade eksport suurenes enim mineraalsete toodete – õlid, põlevkivi kütteõli, kütuselisandid –, puidu ja puittoodete – liimpuitplaadid, saematerjal, puidust uksed – ning mitmesugused tööstustoodete ehk peaasjalikult puitmajade kaubagrupis.

2018. aasta juunis imporditi kõige enam kaupu Soomest, mis andis 13 protsenti kogu kaupade impordist, järgnesid Leedu ja Saksamaa mõlemad 10 protsendiga. Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid ning elektriseadmeid, Leedust mineraalseid tooteid ning keemiatööstuse toorainet ja tooteid, Saksamaalt transpordivahendeid ja mehaanilisi masinaid.

Kõige rohkem suurenes import Venemaalt 57 miljoni euroga, järgnesid 47 miljoni euroga Valgevene ja 33 miljoniga, kust kasvas enim mineraalsete toodete – kütuselisandid ja mootorikütus – import.

Kaupadest imporditi Eestisse enim mineraalseid tooteid, mis andisd 18 protsenti kogu kaupade impordist, elektriseadmeid, mis andsid 14 protsenti ning transpordivahendeid 11 protsendiga. Enim suurenes mineraalsete toodete sissevedu 153 miljoni euro võrra, järgnesid 20 miljoni euroga elektriseadmed ja 17 miljoni euroga mehaanilised masinad.

Teises kvartalis eksporditi kaupu 3,7 miljardi euro väärtuses ja imporditi 4,2 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli teises kvartalis 536 miljonit eurot, 2017. aasta teises kvartalis oli näitaja 452 miljonit eurot.

Teise kvartali ekspordi kasvu võrreldes möödunud aasta sama perioodiga toetas mineraalsete toodete väljaveo suurenemine 181 miljoni, puidu ja puittoodete väljaveo kasv 57 miljoni, transpordivahendite väljaveo tõus 37 miljoni ning mitmesuguste tööstustoodete ekspordikasv 36 miljoni euro võrra. Riikide võrdluses on enim suurenenud eksport Ameerika Ühendriikidesse 108 miljonit eurot, samuti kasvas 101 miljonit eurot eksport Lätti ja 69 miljoni euroga eksport Soome. Samas on eksport enim vähenenud Rootsi, kus see kahanes 58 miljoni euro võrra.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob jaanuarikuu Sinu tähemärgile?