Täna
16. dets
-5...0
-9...-1
Homme
17. dets
-5...1
-7...-1

Eesti

Eesti filmidest läheb Oscarit püüdma draama "Võta või jäta"

Foto: Westermann/Caro/Scanpix
12:22 16. august 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Eesti saadab USA filmiakadeemia Oscarile parima võõrkeelse filmi kategoorias kandideerima Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks loodud draama „Võta või jäta“, mille on kirjutanud ning lavastanud Liina Triškina-Vanhatalo, vahendab BNS.

„Valiku tegemine muutub aasta-aastalt üha huvitavamaks,“ ütles Eesti Filmi Instituudi (EFI) juhataja Edith Sepp, kelle eestvedamisel valis sõltumatu komisjon seitsme sõelal olnud filmi hulgast võitja. „Kandidaatide seas oli ka kaks Eesti Vabariik 100 filmiprogrammi filmi. Kui ma võrdlen aastatetaguse olukorraga, siis Eesti filmi suurim edasiminek on see, et praegu toodetakse oluliselt rohkem mängufilme, mis puudutavad äärmiselt erinevaid teemasid ja filmide tootmisvõimekuse tase on kõrge.“ 

Komisjon koosseisus kultuuriajakirjanik Tõnu Karjatse, režissöör Kadri Kõusaar, produtsent Maie Rosmann-Lill, operaator Mait Mäekivi, filmikriitik Tristan Priimägi, levitaja Siim Rohtla ja EFI juht Edith Sepp saadab Eestit esindama Liina Triškina-Vanhatalo debüütmängufilmi “Võta või jäta”. Filmi tootis Allfilmi kogenud produtsent Ivo Felt. “Võta või jäta” leidis toetust komisjoni seitsmest liikmest viielt. 

Komisjoni sõnul on Triškina-Vanhatalo võtnud ette keeruka ja tõsise teemadekompleksi – üksikvanemad, riikidevaheline majanduslik ebavõrdsus ja varjatud sisemigratsioon arenenud lääneriikides ning aegadeülene puhtinimlik vastutus iseenda ja oma lähedaste tuleviku eest. 

„Kandidaatfilmil on suur potentsiaal jääda silma oma sotsiaalselt olulise teemapüstitusega, mis mõjub värskendavalt ja seda hoopis teises valguses tänases filmimaailmas,“ ütles Sepp. „Väga julge film! Eesti publik suudab kindlasti filmiga samastuda, raskem on ennustada, kuidas rahvusvaheline turg filmi vastu võtab.“ 

Film räägib loo 30-aastasest ehitajast Erikust, kelle ukse taha saabub ootamatult endine tüdruksõber teatega, et on sünnitanud nende ühise tütre. Naine ise pole emaduseks valmis ja kui mees last endale ei taha, läheb tüdrukuke lapsendamisele. Pikal, keerulisel ja kohati koomilisegi isaks kasvamise teekonnal saab tavalisest eesti mehest igapäevaelu kangelane, kes oma isaduse eest on valmis küünte ja hammastega võitlema. Filmi peategelast kehastab Reimo Sagor, kellele see on peaosadebüüt.

„Võta või jäta“ jõuab Eesti kinodesse 14. septembril. 

Produtsent Ivo Felti sõnul vaatleb „Võta või jäta“ tavalise eesti mehe kasvamist isaks, tehes seda otsekoheselt ja liigselt moraliseerimata. „Liina Triškina-Vanhatalo kaasaegne teemakäsitlus on mõjuv ja liigutav, aga ei alahinda vaatajat. Usutavasti leiab selline film äratundmist ja sooja vastuvõtu ka väljaspool Eestit, meie omaltpoolt teeme selleks kõik võimaliku,“ ütles Felt. „Film valminud Eesti Vabariigi sünnipäevaks – seega on meile esmatähtis, et kohalik vaataja leiab filmi üles ja läheb septembris kinno.“ 

Filmi tegevprodutsent on Johanna Trass, operaator Erik Põllumaa ja monteerija Tambet Tasuja. Osades on Reimo Sagor, Nora Altrov, Emily Viikman, Liis Lass, Adeele Sepp, Epp Eespäev, Andres Mähar, Egon Nuter, Mait Malmsten ja teised. 

USA filmiakadeemia jagab Oscareid 91. korda järgmise aasta 24. veebruaril. 


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob detsembrikuu Sinu tähemärgile?