Täna
18. nov
4...7
1...6
Homme
19. nov
0...4
-1...3

Eesti

Kommunismiohvrite memoriaali avamisele oodatakse 500 represseeritut

Foto: uudised.ee
12:21 17. august 2018
Autor: BNS

Tallinnas Maarjamäele rajatud kommunismiohvrite memoriaali avamisele oodatakse lisaks riigi juhtkonnale ka 500 represseeritut ja nende lähedast.

Memoriaali pidulik avamine ja õnnistamine toimub 23. augustil, kui tähistatakse üleeuroopalist totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeva. Avamisele on koostöös Eesti Memento Liiduga kutsutud enam kui 500 kommunistliku režiimi poolt represseeritut ja nende lähedast, teatas justiitsministeeriumi pressiesindaja.

Keskpäeval algaval tseremoonial esinevad president Kersti Kaljulaid, justiitsminister Urmas Reinsalu, Eesti Memento Liidu auesimees Leo Õispuu ning Euroopa Mälu ja Süüme Koostöökogu nõukogu liige Göran Lindblad.

Samuti osalevad sündmusel valitsuse ning riigikogu liikmed, diplomaatiline korpus, kirikupead ja kõrgemad riigiametnikud.  

Toimub ka pärgade asetamine, pärja asetab ka Eesti Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

Vabariigi 100. sünnipäevaks rajatud kommunismiohvrite mälestuspaik koosneb kahest osast: „Teekond ja „Koduaed“. Esimene on mälestuskoridor, mille seintele on jäädvustatud enam kui 22 000 elu kaotanud inimese nimed, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ning kelle matmiskoht on enamasti teadmata. See koridor sümboliseerib totalitaarse režiimi armutust ja inimvaenulikkust. „Koduaia“ rahu ja turvalisust annavad edasi park õunapuudega ning mesilased memoriaali pargipoolsel seinal.

Mälestusmärgi arhitektuurne lahendus "Teekond" valiti välja kaheteistkümne kavandi hulgast ning selle autoriteks on Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann ning Tiiu Truus. Meeskonda kuulusid lisaks Martin Prommik, Kersti Nigols, Liis Voksepp, Annika Liivo ja Marianna Zvereva. Haljastus kavandas Lidia Zarudnaja, skulptuurse osas Kirke Kangro, graafilise disaini Martin Pedanik ning ohvitseride mälestusmärgi tehnilise lahenduse Margus Triibmann.

Avalikkusele avatakse memoriaal sama päeva õhtul kell kuus. Avapäevaks loodav memoriaali heliruum loob sobiva õhkkonna memoriaalimaastikul ringi liikumiseks, nimede ja tekstidega tutvumiseks ning oma mõtetega olemiseks, märkis ministeeriumi pressiesindaja.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob novembrikuu Sinu tähemärgile?