Homme
25. juun
17...23
7...15
Ülehomme
26. juun
16...24
10...16

Eesti

Tallinna Tehnikaülikool tähistab 100. aastapäeva

Foto: Ilmar Saabas/Delfi
09:06 17. september 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Tallinna Tehnikaülikool tähistab esmaspäeval oma 100. aastapäeva aktuse ning piduliku kontserdiga, mida kannab üle rahvusringhääling, teatas ülikool pressiteates.

Tehnikaülikooli juubelile on pühendatud akadeemiline aktus, kus kuulutatakse välja aasta vilistlane, promoveeritakse doktorid ning audoktorid, seisis pressiteates. Tehnikaülikooli tervitavad peaminister Jüri Ratas ning Riigikogu esimees Eiki Nestor, kes mõlemad on ka ülikooli vilistlased.

Rektor akadeemik Jaak Aaviksoo rõhutab pidupäeval: "Tihe ja praktiline seotus Eesti majanduse, sealhulgas ettevõtlusega, on iseloomustanud tehnikaülikooli pürgimusi läbi kõigi aastate ning oma teise aastasajasse astudes peab ülikool oma missiooniks ka edaspidi panustamist innovaatilisse Eestisse jätkusuutlikus digimaailmas." 

Aastapäevakõne peab energeetikaprofessor Ivo Palu, kes alustab "saagu valgus"-hetkest ning jõuab välja tõdemuseni, et tulevikus ei ole meil enam lihtsalt elektrijaam Narvas ja elektri tarbimine ülejäänud riigis, vaid järjest rohkem toodetakse elektrit seal, kus on reaalne tarbimisvajadus ja tootmise võimalus ning seda suures osas fossiilkütuste vabalt.

Kell 14 algavale akadeemilisele aktusele eelneb tehnikaülikooli audoktori ja riigitegelase Endel Lippmaa büsti avamine ülikoolilinnakus Akadeemikute alleel.

Tehnikaülikooli aastapäevale pühendatud kontsertlavastuse "Tulevik algas eile" otseülekanne Eesti Televisioonis algab täna kell 19:25. Kontsertlavastus on mänguline pilguheit tehnikaülikooli rolli meie elu ja keskkonna kujundamisel nii minevikus, olevikus kui ka tulevikus. Ülikooli viie tippteadlase tulevikunägemused põimuvad tuntud muusikute hittidega, mis tulevad ettekandmisele spetsiaalselt selleks õhtuks loodud uudses ja suurejoonelises vormis.

Tänane tehnikaülikool sai alguse 17. septembril 1918, mil Saksa vägede poolt okupeeritud Eestis hakkas kohalikke tehnikaharitlasi koondav Eesti Tehnika Selts korraldama tehnilisi erikursusi. Kursustele registreerus 120 tehnikahuvilist ning õppida sai masinaehitust, elektrotehnikat, laevaehitust, hüdrotehnikat, ehitust ja arhitektuuri. Tänases Tallinna Tehnikaülikoolis on 11 000 tudengit, kes õpivad kokku rohkem kui 80-l õppekaval.

Saja aasta jooksul on tehnikaülikooli teadlased andnud Eestile ligi 70 000 tippspetsialistist vilistlast, Tallinna ja Tartu laulukaared, maailmatasemel põlevkivikompetentsi, ID-kaardi ja X-tee. Oma sajandal sünnipäeval kingivad tänased ülikooli teadlased ning tudengid oma isamaale Eesti esimese isesõitva auto.

Tallinna Tehnikaülikool on Eesti tehnika- ja IT-teaduse ning -hariduse liider, kust saab kõrgharidust kõigil astmetel inseneri- ja tehnikateadustes, infotehnoloogias, majanduses, loodusteadustes ja merenduses. Tehnikaülikooli tugevus peitub valdkondade sünergias, rahvusvahelisuses ja akadeemilise tegevuse suunatuses praktiliste tulemuste saavutamisele. Sel aastal tähistab Tallinna Tehnikaülikool oma 100. aastapäeva.

Järgmine tehnikaülikooli 100. aastapäevale pühendatud üritus on 20. septembril, kui on ülikooli juubeliks loodud täisautomaatse iseauto demo ning toimub visioonikonverents TalTechDigital visioonikonverents - digituleviku teejuht.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Kerro kuu
Mida toob juunikuu Sinu tähemärgile?