Tehnikaülikoolis avatakse aasta lõpus 5G pilootvõrk

Seitsmesed

Telia, Ericssoni ja Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) koostöös avatakse tänavuse aasta lõpus ülikooli linnakus Eesti esimene 5G pilootvõrk, kuhu oodatakse ettevõtteid ja idufirmasid tulevikuteenuseid arendama ning uusi ärimudeleid testima, vahendab BNS.

"2016. aastal teavitasime koostöös Ericssoniga kavatsusest rajada Eesti Vabariigi 100. juubeliaastaks Stockholmi ja Tallinna esimene 5G võrk. Nüüd on saabunud aeg see lubadus täita," ütles Telia Eesti tehnoloogiadirektor Kirke Saar pressiteate vahendusel. Saare kinnitusel katab loodav võrk ülikiire mobiilse andmesideühendusega tehnikaülikooli linnaku, võimaldades täiesti uute teenuste ja lahenduste arendamist.

"Eesmärk on luua 5G võrgu toel visioon sellest, kuidas parandab see samm meie elu ning kuidas toimib tipptehnoloogia abil üks tuleviku linn koos kõige sinna juurde kuuluvaga. Soovime näidata, kuidas liiklevad ja suhtlevad omavahel erinevad sõidukid, millist mõju avaldavad meie igapäevaelule targad majad ning milline näeb välja liikluspilt, kuhu on kaasatud isesõitvad autod, nutikad liiklusmärgid ja erinevate anduritega varustatud (liiklus)taristu. Usume, et uus tehnoloogia muudab meie elu turvalisemaks, mugavamaks ja efektiivsemaks ning seda nii kodus kui linnaruumis," rääkis Saar.

"Ühtlasi tähistab kõnealune 5G projekt olulist sammu selle suunas, et tulla Eestis välja esimeste kommertskasutuseks mõeldud 5G teenustega," ütles Ericssoni Põhja- ja Kesk-Euroopa kliendisuhete üksuse juhataja Per Narvinger.

Tallinna Tehnikaülikool on praeguseks valmis ehitanud autonoomselt sõitva Iseauto, millest saab üks esimesi koostööprojekte, mida asutakse ühiselt 5G testvõrgu toel edasi arendama. Koostöö järgmine samm on näidata juba 2019. aastal, kuidas Iseauto 5G tehnoloogia toel liikleb ning seejuures ümbritseva taristuga suhtleb.

"Koostööprogrammi üks eesmärk on käivitada TalTechi linnakus 5G võrk ning luua keskkond, kus ettevõtted ning idufirmad saavad koos ülikooliga arendada ja testida uusi tooteid ja teenuseid," sõnas ülikoolii infotehnoloogia teaduskonna dekaan Gert Jervan.

"Loodaval targa linnaku testplatvormil saavad ettevõtjad teadlaste abiga arendada uusi ärimudeleid, mis oleksid võimalikud uudses ja ülivõimsas 5G võrgus. Siia on oodatud oma uusi tooteid, teenuseid ja ärimudeleid arendama kõik huvitatud ettevõtted, et saada osa 5G tehnoloogia pakutavatest võimalustest ja üheskoos digitaalset elukeskkonda edasi viia," lisas Jervan.

Kommentaarid puuduvad