Homme
17. juun
17...26
10...16
Ülehomme
18. juun
18...25
10...15

Eesti

Kaupade eksport kasvas novembris aastaga 18 protsenti

Foto: Ilmar Saabas/Delfi
12:22 09. jaanuar 2019
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Kaupade eksport suurenes lõppenud aasta novembris võrreldes eelmise aasta novembriga 18 protsenti ja import 15 protsenti, kaubavahetuse puudujääk oli 56 miljonit eurot, vahendab BNS.

Viimati oli bilanss alla 60 miljoni euro 2015. aasta jaanuaris. 2018. aasta novembris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,39 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,44 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 21 miljoni euro võrra väiksem kui möödunud aasta samal perioodil, teatas statistikaamet.

Kaupade ekspordi peamised sihtriigid olid novembris Soome, mis moodustas 15 protsenti kogu kaupade ekspordist, järgnesid Rootsi 11 ja Läti 9 protsendiga. Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Rootsi mitmesuguseid tööstustooteid ning puitu ja puittooteid ning Lätti mineraalseid tooteid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu.

Eksport suurenes enim Ameerika Ühendriikidesse, 76 miljoni euro võrra, Singapuri 37 miljoni euro võrra ja Soome 20 miljoni euro võrra. Ameerika Ühendriikidesse kasvas enim kommunikatsiooniseadmete, Singapuri põlevkivikütteõli ning Soome kuuse ja kase paberipuidu ning puidust kokkupandavate ehitiste väljavedu. Enim kahanes eksport Saksamaale, 20 miljoni euro võrra.

Kaupadest eksporditi 2018. aasta novembris kõige rohkem elektriseadmeid, mis moodustas 16 protsenti kogu kaupade ekspordist, mineraalseid tooteid ning põllumajandussaadusi ja toidukaupu, mis moodustasid vastavalt 13 ja 11 protsenti. Ekspordi kasvu mõjutas enim mineraalsete toodete, elektriseadmete  ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade  väljavedu. Enim vähenes transpordivahenditeväljavedu.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus oli 2018. aasta novembris kogu kaupade ekspordist 73 protsenti. Kodumaise päritolu kaupade väljavedu suurenes eelmise aasta novembriga võrreldes 21 protsenti, re-eksport 10 protsenti. Enim kasvas Eesti päritolu mineraalsete toodete nagu põlevkivikütteõli ja lahusti, elektriseadmete ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade eksport.

2018. aasta novembris imporditi kõige enam kaupu Soomest, mis moodustas 13 protsenti kogu kaupade impordist, import Saksamaalt moodustas koguimpordist 10 protsenti ja import Venemaalt, Leedust, Lätist ning Rootsist moodustasid kõik 9 protsenti.

Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid, metalli ja metalltooteid, Saksamaalt ja Rootsist elektriseadmeid ning transpordivahendeid, Leedust ja Venemaalt mineraalseid tooteid ning Lätist põllumajandussaadusi ja toidukaupu. Kõige rohkem suurenes import 62 miljoni euroga Venemaalt, 33 miljoni euroga Soomest ja 20 miljoni euroga Rootsist. Venemaalt ja Soomest suurenes enim mineraalsete toodete ning Rootsist elektriseadmete import.

Kaupadest imporditi Eestisse enim elektriseadmeid, mis moodustas 15 kogu kaupade impordist, mineraalseid tooteid 14 protsenti kõigist kaupadest ning mehaanilisi masinaid, transpordivahendeid ja põllumajandussaadusi ja toidukaupu, millest kõigi osatähtsus oli 10 protsenti.

Enim mõjutas impordi kasvu 102 miljoni euroga mineraalsete toodete, 24 miljoniga metalli ja metalltoodete ning 16 miljoni euroga mehaaniliste masinate sisseveo suurenemine.           

Nii väliskaubanduse ekspordi kui ka impordi mahuindeks kasvas 2018. aasta novembris võrreldes 2017. aasta sama kuuga 2 protsenti. 


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Kerro kuu
Mida toob juunikuu Sinu tähemärgile?