Homme
27. juun
14...18
11...16
Ülehomme
28. juun
15...19
9...14

Eesti

Ida-Virumaal meenutatakse Vabadussõda taaslavastuslahinguga

Foto: uudised.ee
12:59 13. jaanuar 2019
Autor: BNS

Võidukaid Vabadussõja lahinguid Ida-Virumaal meenutatakse pühapäeval taaslavastuslahinguga Pagaris.

Pühapäeval möödub 100 aastat võidukatest Vabadussõja lahingutest Ida-Virumaal. Järve ja Pagari lahinguid meenutatakse mälestussündmustega ning taaslavastuslahinguga Pagari mõisapargis, kuhu väljuvad eribussid Kohtla-Järvelt, Jõhvist ja Avinurmelt. Tänavu on riigi juubeliaasta programm pühendatud Vabadussõja 100. aastapäevale.

"Sada aastat tagasi peeti Ida-Virumaal tormikaid lahinguid, et sundida võõrväed Eestimaalt välja," ütles riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu pressiteate vahendusel. "Võidukate Järve lahingu ja Pagari lahingu meenutamiseks toimuvad mälestussündmused ja näidislahing Pagari mõisapargis."

Alutaguse maleva pealiku major Mati Kuusvere sõnul olid Järve, Kohtla, Pagari ja Sompa külas toimunud Vabadussõja lahingud ägedad.

"Ohvriterohkeim lahing oli Järve ja Kohtla külas, kuhu jätsid oma elu kümme Kalevi Maleva võitlejat. Nende mehed ei langenud asjata, sest 17. jaanuaril 1919 helisesid kirikukellad, mis lõpetasid 39 päeva kestnud enamlaste võimu Jõhvis," nentis major Kuusvere.

Päev algab Järve lahingu mälestussündmustega. Kell 11 algab Kohtla-Järvel Vabadussõja ausamba juures mälestustseremoonia hümni laulmisega. Järgneb Kaitseliidu Alutaguse maleva esindaja Kalev Nauri ajalooline ülevaade Järve lahingust ning Kalevi JVP esindaja ülevaade Kalevi jalaväepataljoni ajaloost ja tänapäevast. Kell 11.25 algab Kohtla-Järve linnavalitsuse esindaja sõnavõtt. Kell 11.30 asetatakse mälestussamba juurde pärjad ning kõlavad aupaugud. Kell 11.50 suundutakse Pagari mõisaparki, kus algab kell 12.30 näidislahing.

Kell 12.55 on rivistus ja liigutakse Vabadussõja ausamba juurde. Mälestusteenistusel kõlab hümn, kõnedega esinevad Alutaguse vallavanem Tauno Võhmar ja Kaitseliidu Alutaguse maleva ülema major Mati Kuusvere.

Kell 13.30 asetatakse mälestussamba juurde pärjad ja kõlavad aupaugud.

Kell 13.45-15 palutakse tõllakuuris sõdurisuppi ja kindralikringlit. Mõisapargis on avatud tehnikanäitus.

Pühapäeval tähistatakse samuti 100 aasta möödumist Rakvere linna vabastamisest Vabadussõjas.

Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamiseks toimub tänavu sündmustesari "Wabaduse teekond". Lisaks rahvamatkadele toimuvad mitmed näidislahingud, mälestustseremooniad ning mööda Eestit liigub ringi soomusrong number 7 "Wabadus".


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Kerro kuu