Homme
22. aug
17...22
7...16
Ülehomme
23. aug
19...23
9...16

Eesti

Terviseamet hoiatab: vaktsineerimise langus on muutumas ohtlikuks

Foto: Andres Putting/Delfi
13:13 11. veebruar 2019
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Eestis jääb vaktsineerimisega hõlmatuse tase juba praegu alla Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovitatule ning langustrendi jätkumine võib peagi ohtlikuks muutunuda, hoiatab terviseamet, vahendab BNS.

Kui vaktsineerimiste arv peaks jätkama langustrendi, siis ohustavad eestimaalasi uuesti mitmed tõsised nakkushaigused, mida vaktsiinidega on võimalik vältida. Samuti on avatud piiride ning reisimise tingimustes olemas ka risk nakkushaiguste sissetoomiseks piiri tagant, märkis terviseamet. 

Haapsalus toimunud aruteluõhtul ütlesid tervishoiueksperdid, et oluline on ennast vaktsineerida ning oma tervist hoida, sest see on kordades odavam ja lihtsam, kui haiguse läbipõdemine – olgu selleks gripp, leetrid või reisilt toodud eksootilisem haigus.

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõuniku Irina Dontšenko sõnul on praegusel aastaajal tõsiseimaks probleemiks gripilaine, kuid samas tuleb valmis olla ka mõningate unustustehõlma vajunud haiguste piirkondlikeks puhanguteks. „Näiteks möödunud aastal oli Saaremaal leetritepuhang, mis nakatas kaheksat inimest. Enamik neist olid kahjuks vaktsineerimata,“ nentis Dontšenko.

„Riikliku immuniseerimiskava alusel vaktsineerime lapsi arvukate haiguste vastu, viimastel aastatel on lisandunud veel rotaviiruse vastane vaktsiin ning inimese papilloomiviiruse vastane vaktsiin tütarlastele,“ ütles sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Kärt Sõber.

Tema sõnul on vaktsineerimine olnud tulemuslik ning ka haigestumus on aastate lõikes alla läinud. „Kaheaastaste laste hõlmatus vaktsineerimisega on keskmiselt 93 protsenti, mis jääb pisut alla WHO soovituslikule ehk 95 protsendile, kuid esialgu pole hullu. Samas kui praegune kerge langustrend vaktsineerimises jätkub, siis hakkavad muidugi agaramalt levima ka viirused,“ ütles Sõber.

Avatud piiridega ning inimeste üha kasvava reisihimuga levivad üha kiiremini ka nakkushaigused. Tervise Arengu Instituudi tuberkuloosiregistri juhataja Piret Viiklepa sõnul aitab Euroopa Liidu koostööplatvorm haigusi ennetada, jälgida epideemiaid ja puhanguid ning neid kontrolli alla saada. „Näiteks lennureisi ajal võite jagada õhuringlust nakatunuga, kes isegi pole sellest antud hetkel teadlik. Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse varajase hoiatuse süsteemi kaudu saavad riigid omavahel infot jagada ning pärast lendu saab teha kindlaks, et kõik inimesed, kes haigestunu ümber istusid, oleksid teadlikud nakkusohust ning läheksid tervisekontrolli,“ tõi Viiklepp elulise näite riikidevahelise operatiivse infovahetuse olulisusest terviseriskide maandamisel.

Euroopa Liidu ülesest koostööst rääkides rõhutas SA Läänemaa peaarst-juhataja doktor Tõnis Siir, kuivõrd oluline on maakonnahaiglate arstidele võimalus saada kogemust ja täiendkoolitust muude riikide haiglates. „Loomulikult ei saame me Euroopa Liidust ja tervishoiust rääkides mööda ka „betoonist“. Esimeste tõukefondide rahastamise toel rajati maakondadesse õendus-hooldusosakonnad ehk rahvakeeli vanadekodud. Seega tänu EL-i toele saime renoveerida De La Gardie vana mõisahoone ning rajada sinna tasemel vanadekodu,“ ütles Siir.

Järgmise perioodi tõukefondide toel on eesmärgiks rajada tervisekeskus, et tuua Haapsalu perearstid ja haigla taas ühe katuse alla.

Piret Viiklepa sõnul ei ole näiteks tuberkuloos ja HIV enam stigmatiseeritud haigused, mis piirduvad ühe ühiskonnagrupiga. „Tuberkuloosi võib haigestuda iga nõrgenenud immuunsüsteemiga inimene, kes pole piisavalt palju puhanud ja söönud. Näiteks hiljuti nakatusid tuberkuloosi paar modelli, kes lihtsalt ei söönud piisavalt,“ tõi Viiklepp näite.

Samamoodi on Viiklepa sõnul HIV-ga, mis pole enam pelgalt narkomaanide probleem. „Prostitutsiooni kaudu on HIV levinud edasi üldelanikkonna hulka ning sealjuures on just vanemad inimesed sattunud läbi juhusuhete riskigruppi, sest koolilapsed juba teadvustavad nakkushaiguste ohtu ning oskavad seda vältida,“ selgitas Viiklepp.

Irina Dontšenko hinnangul on vaktsineerimine loomulikult parim viis vältida teatud nakkushaigusi, kuid meeles tasub pidada ka põhitõdesid. „Tuleb pesta käsi ning mitte minna haigena tööle, sest nii toimid sa haiguse levitajana. Reisile minnes pole keeruline terviseameti kodulehe ja veebilehe www.vaktsineeri.ee kaudu otsida üles soovitused vaktsiinide kohta, mida võiks enne teatavat piirkonda reisimist teha. Tuleb lihtsalt meeles pidada, et vaktsiin tuleb teha mõni nädal enne reisi, et see toimiks,“ ütles Dontšenko.

Spetsialistide sõnul on vaktsineerimine igal juhul kordades odavam kui haiguste põdemine. Üks gripivaktsiin maksab 9-15 eurot, kuid selle läbipõdemine kordades rohkem, samamoodi võib reisil haigestumine osutuda äärmiselt kulukaks.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla arst-resident Kristel Liis Põdder tunnistab, et olukord on äärmiselt murettekitav ning olukorda ei paranda leetrivaktsiini kohta käivate müütide vohamine. Loe lähemalt Facebookist:


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob augustikuu Sinu tähemärgile?