Linastub värske dokumentaalfilm Arvo Pärdi muusika mõjust

Seitsmesed

Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtutel linastub värske dokumentaalfilm Arvo Pärdi muusika mõjust, vahendab BNS.

22.–25. augustini toimuvad üheksandad Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud, mis toovad vaatajateni värske dokumentaalfilmi Arvo Pärdi muusika mõjust. Filmi on juba esitletud mitmel rahvusvahelisel festivalil ning nüüd näeb seda esimest korda ka Eesti publik. Kahel linastusel viibib kohal ka režissöör Paul Hegeman. 

Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud näitavad sel aastal kolme Eestis seni linastumata filmi, mis ilmestavad seda, kuivõrd laiahaardeline ja üleilmne on Arvo Pärdi muusika puudutus ja levik. Tänavused filmid viivad meid reisile väärikatest Madalmaade kirikutest ja kontserdimajadest läbi Kongo DV pealinna Kinshasa slummi Silicon Valley idufirmade maailma. Kõiki filme läbib ühendava teemana julgus oma asja ajamisel, jäädes tagasilöökidest ja mittemõistmisest hoolimata oma ideedele truuks.

Filmiõhtud avab 22. augustil kinos Sõprus värske 2019. aasta dokumentaalfilm „Pärdi puudutus“ hollandlaselt Paul Hegemanilt. Film heidab pilgu Arvo Pärdi ja Amsterdami tšellookteti prooviperioodi ning selle kõrval püüavad Arvo Pärdi helide universumit avada nii dirigendid, interpreedid kui ka teised kunstiloojad. Mõistagi kõlab filmis palju Arvo Pärdi muusikat. Filmi on juba esitletud mitmel rahvusvahelisel festivalil ning nüüd näeb seda esimest korda ka Eesti publik. Filmis kõlavad Arvo Pärdi heliteosed „Tabula rasa“, „Summa“, „Fratres“, „Solfedžo“, „Aliinale“, „Da pacem Domine“, „Kanon pokajanen“, „The Deer’s Cry“, „Trivium“, sümfoonia nr 3, „La Sindone“, „Sieben Magnificat-Antiphonen“ ning „My Heart’s in the Highlands“. „Pärdi puudutus“ linastub 22. augustil kell 18.30 kinos Sõprus ning 25. augustil kell 15. Arvo Pärdi Keskuses. Linastustel on kohal ka filmi režissöör Paul Hegeman.

Avafilmis on üks Pärdi muusika fenomeni mõtestaja ka Prantsuse-Senegali filmirežissöör Alain Gomis, kelle 2017. aastal valminud mängufilmi „Félicité“ saab kinos Sõprus vaadata 23. augustil kell 18.30. „Félicité“ pälvis Berlinale filmifestivalil Hõbekaru auhinna ning hiljem veel ohtralt äramärkimisi. Gomis on filminud Pärdi loomingut esitamas Kongo DV pealinna Kinshasa asjaarmastajate orkestrit Orchestre Symphonique Kimbanguiste’i, kes esitab Pärdi muusikat vastavalt oma võimetele, kuid see-eest suure pühendumusega. See kutsub vaatajat tahes-tahtmata mõtisklema nii interpretatsiooni üle kui ka tõelise asjaarmastaja õigusest esitada südamelähedast muusikat. Aafrika kaasahaaravate rütmide kõrval kõlavad filmis pikkade lõikudena „Fratres“, „Sieben Magnificat-Antiphonen“ ja „My Heart’s in the Highlands“.

Julgus mõelda ja unistada teisiti ja suurelt, aga samas lähtuda iseendast, on keskmes ka tänavu oma levi alustanud filmis „General Magic“. See on lugu ettevõttest, mille kohta üks Apple’i veterane John Sculley on ütelnud, et General Magic on kõige olulisem firma Silicon Valleys, millest keegi pole kuulnud. Sarah Kerruishi ja Matt Maude`i dokumentaalfilm viib vaataja mõnikümmend aastat tagasi Ameerika Ühendriikidesse loovusest pulbitsevasse Räniorgu ning tutvustab seltskonda insenere ja unistajaid, kelle lugematud töötunnid ei suutnud küll päästa üht konkreetset firmat pankrotist, kuid kes pakkusid inimkonnale palju uusi ja nüüdseks iseenesestmõistetavaid tehnoloogilisi suhtlusvahendeid. Filmi „General Magic“ ühes murdepunktis kõlab lõik „Fratresest“ tšellole ja klaverile. Dokumentaalfilm „General Magic“ linastub 24. augustil kell 18.30 kinos Sõprus.

Filmiõhtute kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa. Filmid linastuvad eestikeelsete subtiitritega, piletid on müügil Piletilevis ja kinos Sõprus.

Kommentaarid puuduvad