Homme
12. juul
15...21
9...15
Ülehomme
13. juul
16...21
7...15

Eesti

Jaapani arhitektid pakkusid Patarei vangla alale põnevaid lahendusi

Foto: Hendrik Osula/Delfi
10:43 07. september 2019
Autor: BNS

Jaapanis lõppes Patarei vangla alale keskendunud arhitektuurivisioonide konkurss -  tehnoloogiafirma Lumion korraldatud võistlusele laekus 30 kavandit, mis on loodud 3D tarkvaraga.

Reedel Tokyos selgitati välja parim ning Patarei ajalooga kõige rohkem arvestav töö. Viimast kategooriat toetas koostöös Riigi Kinnisvaraga Eesti Mälu Instituut, kelle esindajad Sergei Metlev ja Sandra Vokk käisid Jaapanis Patarei tulevast muuseumi tutvustamas ning konkursižürii töös osalemas.

„Mullu võitis kuulus jaapani arhitekt Shuhei Endo Patarei muuseumi ideekonkursi. Selle tulemusena tekkis Jaapanis laialdane huvi ainulaadse kompleksi traagilise mineviku ning tuleviku vastu. Patarei vangla kaudu räägime maailmale Eesti ja kogu Euroopa 20. sajandi õpetlikku lugu, milles vabadus võitleb türanniaga. Eesti Mälu Instituut arendab Eesti riigi toel Patareis Rahvusvahelist Kommunismiohvrite Mälestusmuuseumi ja teaduskeskust, mille esimese etapina avasime näituseala „Kommunism on vangla“. Selle algatuse sõnum on jõudnud nüüd maailma teise otsa,“ ütles Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Sandra Vokk.

Parimaks kuulutati töö „Paralleelne sein“. Žürii hindas kõrgelt selle töö respekti Patarei ajaloolisuse vastu ja põlvkondliku sideme sõnumit, Patarei fassaadi peegeldavat müürimotiivi, samuti avalikke alade rohkust ja merepromenaadi. 

Parimaks arhitektuurilahenduseks osutus julge töö „Fiat lux“, mis haarab Patarei lääneosa ja loob selleni merest kanali.

Parim esimest korda osalenud autor on loonud elegantse lahenduse „Tulevikutiivad“.

Erilist märkimist leidis rohke valgusega ja avar ambitsioonikas nägemus „Chrono-gyre“, mis läheb oma disainiga edasi Patarei sisehoovi. 

Parim videoteostus on Patarei kõrvale amfiteatri stiilis suurürituste ala loov töö „Koos Patareiga“.

Lumioni omanikfirma LivingCG esindaja ja konkursi üks korraldajatest Chris Christophersi sõnul osutus Patarei ajalooline pärand jaapani tegijatele suureks väljakutseks. „Siiski tänu sujuvale koostööle ehitasime Jaapanis ja Eestis erinevate osapoolte vahel usalduse ja mõistsime kahe kultuuri üllatavat lähedust ning ühiseid arusaamu ajaloopärandi ja vaimsuse vallas. Kõik esitlused olid hästi läbimõeldud, asja juurde kuulus Eesti ja Patarei ajaloo läbitöötamine. Loodame, et Eesti inimesed hindavad neid visioone ning konkursiga tekitatud side on väärtuseks meie riikide koostöö edendamisel ka tulevikus,“ sõnas ta.

Konkursi tingimustes oli arvestada hoone kasutusega hotelli-, äri- ja ajaviitealana ning Patarei domineerimisega piirkonnas.

Parima töö autorid külastavad oktoobris Eestit.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!