Auvere elektrijaama remonditööd venivad novembri keskpaigani

BNS

Eesti Energia teatel võtavad Auvere elektrijaama remonditööd plaanitust kauem aega ning seetõttu on elektrijaama käivitamine lükkunud novembrisse. 

Viimati soovis riigifirma Auvere elektrijaama käivitada pärast suviste hooldustööde teostamist ja käimasolevate avariiremontide lõpetamist oktoobri lõpus. "Garantii korras teostatavad tööd on osutunud aeganõudvamaks ja sellest on tingitud elektrijaama uuesti käivitamise edasilükkumine," ütles Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts BNS-ile.

Eesti Energiale Auvere elektrijaama ehitanud General Electric, kes teeb praegu garantiitöid ja vahetab välja soojusvahetite torusid, on riigifirmale nüüd kinnitanud, et remont lõpeb 12. novembril.

"Keevitustööde maht on suur ning keevisõmbluste järelkontroll on tõenäoliselt osutunud töömahukamaks, kui General Electric algselt planeeris," tõdes Luts. 

Mai keskpaigas seiskus Auvere jaam välise soojusvaheti lekke tõttu. Alates sellest ajast on elektrijaam töötanud vaid pisut üle nädala.

Eesti Energia juhi Hando Sutteri sõnul pole jaama töökindlus olnud selline, nagu garantiitingimused ette näevad. "Ta on olnud oluliselt väiksem ja täna meil leping ja garantiiperiood katab ka selle, et need rikked saavad tarnija ehk General Electrictu kulul likvideeritud ja üleplaanilised katkestused saavad ka kompenseeritud," ütles Sutter juuli lõpus, teise kvartali majandustulemusi tutvustades.

Ta avaldas lootust, et loodetavasti kajastub osa nendest trahvidest juba selle aasta aruandes, nimelt on Auvere elektrijaama garantiiperiood kaks aastat vastuvõtmisest ehk 2020. aasta augustini.

Kui varasemalt on General Electric maksnud elektrijaama üleandmise hilinemise tõttu 106 miljonit eurot leppetrahve, mis kattis saamata jäänud tulu seoses sellega, et elektrijaam ei saanud õigel ajal täisvõimsusel töötada, siis praegune trahv tuleneb töökindluse nõudest – iga protsendipunkt, mis jääb alla garantiitingimustes ettenähtu, on hinnastatud.

300-megavatise võimsusega Auvere elektrijaam on Eesti suurim tööstusinvesteering, samuti on see niinimetatud viimane põlevkivielektrijaam. Aastas suudab see toota 2,2 teravatt-tundi elektrienergiat, mis suudab katta üle 25 protsendi Eesti tarbimisest.

Peale põlevkivi saab Auveres kasutada kuni 50 protsendi ulatuses biomassi ehk puiduhaket, 20 protsendi ulatuses turvast ning kuni 10 protsendi ulatuses põlevkivigaasi.

Kommentaarid puuduvad