Täna
27. sept
17...22
8...16
Homme
28. sept
14...19
6...14

Eesti

Uuring näitas töötajate teatavat rahulolematust juhtimiskultuuriga

Foto: Rene Suurkaev/Delfi
Foto on illustratiivne.
11:58 06. november 2019
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Oktoobri lõpus viis CV-Online Estonia läbi uuringu inimeste vaimse tervise kohta ettevõtetes, tuvastades töötajate teatavat rahulolematust juhtimiskultuuriga, vahendab BNS.

Küsitluses osales ühtekokku pea 500 inimest ja tulemustest selgus, et positiivsemalt hinnatakse organisatsiooni üldist pilti, milleks on üldine kultuur ja inimeste vaimne ja füüsiline tervis. Selles vallas keskmiselt pooled hindavad olukord heaks või väga heaks. Negatiivsemad ollakse aga oma enesetunde ja juhtimiskultuuri hindamisel. Näiteks kaks inimest kümnest pelgab, et tööandja võib temaga töösuhte lõpetada ootamatult, kasvõi samal päeval ning sama suur hulk inimesi tajub oma töökeskkonda ebasõbraliku ja vaenulikuna ning eelistab pigem töötada üksi.

Olgugi, et 64 protsenti inimestest usuvad, et juht töötab sama kõvasti kui kogu ülejäänud meeskond ja 46 protsenti tajub tööandja tuge, on neljandik vastanutest rahulolematu juhtimiskvaliteediga ja kolmandik usub, et juht ei tegele koheselt ettevõtte töötajatega, kes ei tee oma tööd professionaalselt.

Vaimse tervise probleemidega on kimpus suur hulk inimesi. Uuringust selgus, vaimse tervise häire on diagnoositud 14 protsenti vastanutest ja neid inimesi, kes kannatavad diagnoosimata vaimse tervise häire all on tõenäoliselt rohkem, sest kõikidest vastanutest 39 protsenti teatas, et on oma vaimse tervise probleemidest tööandjaga rääkinud. Stressist tingitud ebatervislike eluviiside all, milleks on joomine, nutmine ja emotsionaalsed väljaelamised, kannatab alati või tihti 18 protsenti vastanutest.

“Uuring kinnitas mitme küsimuse läbi, et meie hulgas on pea veerand neid, kes kannatavad tugeva tööstressi käes ja vajavad meie kõigi tuge. Oluline on hea kolleegina aidata seda märgata ja adresseerida. Sageli ei julge inimesed ise oma olukorrast kõneleda või julgetakse kõneleda, kuid ei võeta midagi ette. Soovitan ettevõtetel kaaluda meeskonna tervist käsitleva töögrupi kokkupanekut, kus ühiselt arutatakse, kuidas luua inimest toetav töökeskkond," andis omapoolse soovituse uuringut läbi viinud CV-Online turundusjuht Maris Viires.

"Olgugi, et saame rõõmustada, et 67 protsenti vastanutest saavad puhkuse ajal rahulikult puhata ja ei tegele tööasjadega, on siiski 20 protsenti inimest puhkuse ajal töölainel alati või tihti. 14 protsenti ütles suisa, et nad pelgavad puhkusele minekut, sest pelgavad töö kaotust või on tunne, et kõik kukub ilma nendeta kokku," rääkis Viires. 

Olgugi, et inimestes valmistavad paljud asjaolud tööl rahulolematust, on siiski ainult 18 protsenti neid, kes räägivad oma ettevõttest, sealhulgas ülemusest ja töökaaslastest negatiivselt oma perekonnale ja sõpradele. Vastajatest 64 protsenti ütles, et ei räägi mitte kunagi või räägivad harva negatiivselt. Samas selgus ka uuringust, et 31 protsenti inimestest mõtlevad kogu aeg või tihti uue töökoha leidmise peale.

“Kindlasti tasub meil rõõmustada, et väga hea vaimne ja füüsiline tervis on meil 15 protsenti töötajatest, kuid pea sama palju on neid inimesi, kes on kriitilises olukorras ning kelle olek kindlasti mõjutab negatiivselt ka teiste inimeste enesetunnet ja sooritust ettevõttes, mis omakorda mõjutab negatiivselt organisatsiooni äritulemusi. Tasub ehk mõelda, kui palju paraneks olukord, kui me teadlikult investeeriksime raha ja aega antud probleemi lahendamisse,” kommenteeris tulemusi Viires.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!