Täna
12. juul
15...21
9...15
Homme
13. juul
16...21
7...15

Eesti

Merko kasum ja käive kukkusid nii kolmandas kvartalis kui üheksa kuuga

Foto: Andres Putting/Delfi
09:00 07. november 2019
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Börsil noteeritud Merko Ehituse kolmanda kvartali müügitulu kahanes aastaga 36,2 protsenti 73,4 miljonile eurole, kontserni puhaskasum langes samal ajal 52,1 protsenti 2,7 miljonile eurole, vahendab BNS.

Ehituskontserni tänavuse aasta üheksa kuu müügitulu langes aga 23,8 protsenti 227,6 miljonile eurole ning puhaskasum 41,2 protsenti 7,3 miljonile eurole, teatas Merko börsile. 

"Müügitulu langus tuleneb viimasel kahel aastal töös olnud suurte ehitusobjektide valmimisest Lätis ja Eestis ning ehitusturu jahtumisest. Arvestades viimase 1,5 aasta ehituslepingute portfelli langustrendi, on antud mahtude langus tänavu ootuspärane," ütles Merko Ehituse juhatuse esimees Andres Trink pressiteate vahendusel. 

Samas on tema sõnul käesoleval aastal juhtkonna ootustele alla jäänud insenerehituse valdkond. "Oleme võtnud selgema suuna keskenduda korterite arendamisele ning ehituse peatöövõtu teenuse osutamisele projektides, kus kontserni tütarettevõtetel on konkurentsi­eeliseid, näiteks insener­tehnilise oskusteabe, ehitus- ja finants­võimekuse või pika­ajaliste koostöö­suhete näol. Samuti on kontserni fookuses jätkuvalt era- ja avaliku sektori koostööprojektid (PPP), kus seni on kõige suurem turuaktiivsus olnud Leedus," selgitas ta. 

Trink lisas, et Baltikumi ehitustellimuste maht on langustrendis tulenevalt majanduse ja kinnisvaraturu arengutest, pankade üha suurenevast ettevaatlikkusest klientide ja finantseeritavate projektide valikul ning laenumarginaalide kasvust.

"Eratellijate aktiivsuse vähenemist ei ole avaliku sektori tellimused suutnud kompenseerida. Turuseis seab peatöövõtjad üha keerulisemasse konkurentsiolukorda ja suurendab survet kulude vähendamiseks. Langev ehitusaktiivsus võib ühel momendil tähendada järeleandmist ka sisendhindade osas, kuid seni pole seda veel toimunud," tõdes ehituskontserni juht. 

Tänavuse aasta jooksul on Merko Ehitus investeerinud kinnisvaraarenduse ärivaldkonda 83 miljoni eurot, sellest ligi 65 miljonit eurot korterite ehitamisse ning ligi 19 miljonit uute arendusalade soetamisse Leedus ja Eestis, tagamaks arendusvõimekus ka järgmistel aastatel. Eestis, Lätis ja Leedus on kontsernil arenduses kokku enam kui 1100 korterit.

"Korterite müük ja eelmüük kulgevad plaanipäraselt, näeme nii Tallinnas kui Vilniuses uute korterite turul aktiivsuse säilimist senisel tasemel ning Riias on üldine aktiivsus jätkuvalt madalam. Investeeringud hakkavad korterite müügi näol senisest suuremal määral realiseeruma alates käesoleva aasta neljandast kvartalist ning veelgi enam järgmisel aastal," rääkis Trink.

Merko suuremad projektid Tallinnas on Uus-Veerenni, Lahekalda ja Pikaliiva elukeskkonnad, Riias Gaiļezersi ja Viesturdārzsi arendusprojektid ning Vilniuses Vilneles slenise ja Rinktinės Urbani arendusprojektid. Kolmandas kvartalis müüs kontsern 106 korterit võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartali 87 korteriga. Müügivalmis ja eellepingutega katmata oli septembri lõpus kolmes Balti riigis kokku 123 korterit.

Kontserni teostamata ehituslepingute portfell vähenes 2019. aasta septembri lõpuks 152 miljonile eurole, langedes eelmise aasta sama seisuga võrreldes 36 protsenti.

Uusi lepinguid sõlmiti üheksa kuuga 128 miljoni euro ulatuses, mida on 19 protsenti vähem kui eelmisel aastal samal perioodil. Suurimad lepingud kolmandas kvartalis sõlmiti Riia Tehnikaülikooli ehitusteaduskonna hoone rekonstrueerimiseks, Lätis Pinkis koolihoone ja ühiselamu ehitamiseks ning Tallinna Sadama D-terminali parkimismaja rajamiseks.

AS Merko Ehitus kontserni kuuluvad Eesti ehitusettevõte AS Merko Ehitus Eesti, Läti turule keskendunud SIA Merks, Leedu turul tegutsev UAB Merko Statyba ning Norra ehitusettevõte Peritus Entreprenør AS. Peatöövõtjana ehitusteenuse osutamise kõrval on kontserni teiseks oluliseks tegevusvaldkonnaks korteriarendus. Möödunud aasta lõpu seisuga andis kontsern tööd 764 inimesele ning ettevõtte 2018. aasta müügitulu oli 418 miljonit eurot.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!