Täna
20. sept
13...16
2...12
Homme
21. sept
15...18
7...13

Eesti

E-valimiste töörühm tegi 25 ettepanekut süsteemi arendamiseks

Foto: Ilmar Saabas/Delfi
14:06 12. detsember 2019
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

E-valimiste töörühm edastas 25 ettepanekuga aruande e-valimiste süsteemi täiendamiseks, usaldusväärsuse tõstmiseks ja riskide haldamiseks.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu sõnul andis raport kasuliku ülevaate küsimustest, mis e-valimisi ümbritsevad. "Praegust e-valimiste süsteemi on arendatud ning kasutatud juba alates 2005. aastast ja, nagu iga teinegi keerukas süsteem, vajab see jätkuvat edasiarendamist ja parendamist," sõnas Karu pressiteate vahendusel.

Eelmise väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri ellu kutsutud töörühma aruanne on üheks sisendiks järgmiste konkreetsete sammude kokkuleppimisel koostöös teiste seotud ministeeriumite ning asutustega.

"E-valimiste süsteem on tänaseks päevaks kindlasti vaadeldav riigi tuumiktaristu osana ja selle rahastus ja arendamine on väga kõrge prioriteediga. Peame olema jätkuvalt veendunud, et kasutame parimat võimalikku tänapäevast tehnoloogiat, kuid samas arvestama võimaluste piires ka tulevaste muudatustega nii krüptograafias kui tehnoloogiavõimekuses üldiselt," rääkis minister.

"Koostöös justiitsministeeriumi ning riigi valimisteenistusega vaatame üle e-valimisi puudutavad seadusandlikud aspektid. Lisaks peame veenduma, et printsiibid, millele e-valimised toetuvad, on ühiskondlikult aktsepteeritud. Kaalume kindlasti tõsiselt ka ettepanekut tagada kõigi erakondade tugev esindatus e-valimiste vaatlemisel," märkis Karu. 

Karu sõnul tuleb jätkata tööd raportis käsitletud teemadega ning nüüd algab tõsine koostöö järgmiste sammude elluviimiseks. "Töö süsteemi turvalisuse ning läbipaistvuse tagamiseks peab olema pidev, mitte episoodiline. Tahame õppida rahvusvahelisest kogemusest ja kaasata senisest enam sõltumatuid rahvusvahelisi eksperte."

"Kindlasti paneme kokku ka järgmised töögrupid konkreetsemate teemadega süvitsi minemiseks ning seatud eesmärkide saavutamiseks," sõnas minister.

Töörühm analüüsis poole aasta jooksul kõiki esitatud täiendusettepanekuid, valminud raport toob välja 25 olulisemat hinnangut ja soovitust.

Töörühma tööd juhtis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk ning töörühma kuulusid: Tarvi Martens, Tanel Tammet, Mihkel Solvak, Liia Hänni, Epp Maaten, Märt Põder, Mihkel Tammet, Mariko Jõeorg-Jurtšenko, Martti Allingu, Arne Koitmäe, Tarmo Hanga, Alo Einla ja Heldur-Valdek Seeder.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!