Täna
28. veeb
-4...1
-8...-2
Homme
29. veeb
-2...2
-15...1

Eesti

Tartus avati kolm nutikat ülekäigurada

Foto: Bercman Technologies AS
15:01 16. jaanuar 2020
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Tartu linnas avati kolm nutikat ülekäigurada, mis aitavad muuta reguleerimata ülekäigurajad ohutumaks nii jalakäijatele kui ka sõidukijuhtidele, vahendab BNS.

Detsembris paigaldas AS Bercman Technologies SmartEnCity projekti raames nutikad liiklusmärgid Pepleri ja Tiigi ristmikul asuvale ülekäigurajale ja sel nädalal said lõpliku seadistuse ka Pikale ja Fortuuna tänavale paigaldatud nutikad ülekäigurajad, edastas linnavalitsus.

Nutika ülekäiguraja tööpõhimõte seisneb selles, et uusima tehnoloogia ja erinevate sensorite ning andurite abil jälgitakse ülekäiguradadel nii sõidukite kui ka kergliiklejate liikumist ja kiirusi ning hoiatatakse liiklejaid võimaliku ohu eest. Nutika ülekäiguraja valguslahendus aitab sõidukijuhtidel paremini märgata teed ületavat jalakäijat.

Lisaks liiklusohust märku andvatele signaalidele mõõdab nutikas ülekäigurada õhu- ja teetemperatuuri, et hinnata potentsiaalse ohuolukorra tekkimise tõenäosust. Lisaväärtuseks on sõidukite ja sõiduteed ületavate kergliiklejate loendusvõimalus.

Tiigi ja Pepleri tänava ristmikul töötava nutika ülekäiguraja arendaja ja tootja on Tartu ettevõtte Bercman Technologies AS.

„Liiklusohtlike olukordade tuvastamiseks kasutatakse kitsal tehisintellektil põhinevaid algoritme, mis on võimelised liiklejate liikumistrajektoore ette ennustama ja vajadusel liiklejaid ennetavalt hoiatama,“ ütles ettevõtte juht Mart Suurkask. Ettevõtte arendatud nutimärgid hoiatavad autojuhte jalakäija teeületuse puhul vilkuvate tuledega. Taustvalgustatud ülekäiguraja märk on ka öösel selgelt näha suurendades seeläbi veelgi jalakäijate turvalisust. 

"Meie eesmärk on järjepidevalt tuua linnaruumi nutikaid lahendusi, mis aitavad linlasi ja Tartu külalisi igapäevaste tegemiste juures ja toetavad linna pikaajalisi eesmärke - arendada Tartus inimsõbralikku, jätkusuutlikku ja turvalist linnakeskkonda," ütles abilinnapea Raimond Tamm.

Linlased saavad uudsete liikluslahenduste kohta arvamust avaldada linna kodulehel kuni 10. veebruarini.

Innovaatiliste ülekäiguradade projekt võimaldab Tartusse paigaldada veel kaheksa nutikat ülekäigurada. Kogu kümmet ülekäigurada hõlmava projekti maksumus on 410 000 eurot, Tartu linna omaosalus 205 000 eurot.

Kuna tegemist on uudse lahendusega, siis ootab linn tartlastelt nutikate ülekäiguradade kohta tagasisidet linna kodulehel.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!