Haiba lastekodus sai kingituseks kohvipurust toodetud roheenergiat

Seitsmesed

Mullu 1. oktoobril peetud rahvusvahelisel kohvipäevalv kutsus kohvitootja Paulig ettevõtteid ja eraisikuid üles kasutatud kohvipuru kokku koguma, et sellest rohelist energiat toota - nüüd kingiti saadud roheenergia Haiba lastekodule. 

Kolme kuuga koguti kokku 13,8 tonni kasutatud kohvipuru, millest toodeti Vinni biogaasijaamas bioenergiat ja see kingiti Haiba lastekodule. 13,8 tonni kasutatud kohvipuru saamiseks joodi kokku ära 1 379 600 tassi kohvi. Seega võib piltlikult öelda, et iga Eesti elanik panustas sellesse algatusse ühe tassi kohviga.

"Duubel" võttis samuti põnevast eksperimendist osa:

Kasutatud kohvipuru on orgaaniline jääde ja sellest saab tänu Vinni biogaasijaama abile toota rohelist energiat. Kogutud kohvipurust toodeti 17 493 kWh energiat, millega kaetakse kogu Haiba Lastekodu energiavajadus 58 päevaks. Haiba lastekodus on kokku ligi 1200 ruutmeetrit kasulikku pinda ja seal elab igapäevaselt 30 inimest ning hoonet köetakse osaliselt elektriga. Nimetatud kogus energiat kataks keskmise Eesti majapidamise energiavajaduse peaaegu kuueks aastaks.

„Eraisikute ja ettevõtete positiivne suhtumine kohvipuru kogumise algatusse näitab, et Eesti inimesed mõtlevad järjest enam sellele, kuidas oma ökoloogilist jalajälge vähendada. Lisaks kodus ja kontorites kogutud kohvipurule saime suure koguse kasutatud kohvipuru ka koolidest, kus korraldati lausa klassidevahelisi võistlusi,“ rääkis Pauligi kohvipuru kogumise projektijuht Keily Volkov.

Vinni Biogaas OÜ juhatuse liikme Kristjan Stroomi sõnul kasutatakse Vinni biogaasijaamas biojäätmed täielikult ära. „Kasutame rohelise elektrienergia tootmiseks kohvipuru ja muid biojäätmeid. Protsessi käigus tekkiva jääksoojuse kasutame ära jaama kääritite soojendamiseks ja kütteperioodil Vinni aleviku kütmiseks. Lisaks tekkib protsessi käigus kääritusjääk, mis on väga kvaliteetne sõnnik ja see laotatakse põldudele väetiseks,“ selgitas Stroom.

„Teeme plaane järgmisteks sarnasteks algatusteks. Kolme kuu jooksul on projektis osalenutel tekkinud harjumus kohvipuru eraldi konteinerisse visata. Kutsume üles seda mõttemustrit jätkama ning viskama kasutatud kohvipuru biojäätmete konteinerisse. Kasutatud kohvipuru võib kasutada ka kompostina taimedele, mis vajavad happelist mulda, näiteks roosid ja rododendronid. Kohvipurust tehakse ka erinevaid ilutooteid,“ lisas Keily Volkov.

Kommentaarid puuduvad