Täna
27. sept
17...22
8...16
Homme
28. sept
14...19
6...14

Eesti

Eriolukord pani inimesi raamatuid laenutama

Foto: Andres Putting/Delfi
11:53 24. märts 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Eriolukorra esimesel nädalal laenutati rahvusraamatukogust rohkem kui tavalisel ajal ning seda hoolimata sellest, et lugemissaalid on külastajatele suletud ja laenamine toimib inimkontaktivabalt, kirjutab BNS.

Kui tavalisel ajal laenutatakse rahvusraamatukogust keskmiselt umbes 143 raamatut päevas, siis eelmisel esmaspäeval, mil raamatukogu pärast eriolukorra väljakuulutamist uue töökorraldusega uksed avas, laenati päevaga peaaegu kaks ja pool korda rohkem ehk 339 raamatut. Ülejäänud nädala vältel püsis laenutuste arv üle keskmise, ulatudes 138 raamatust teisipäeval 233 raamatuni reedel.  

Raamatukogu saalide sulgemine ei ole vähendanud inimeste soovi infole ligi pääseda. Järsu hüppe tegi raamatukogu kasutajaks registreerimine. Märtsikuu kolme nädalaga on registreerinud end lugejaks 714 inimest, mis on veidi rohkem kui 2019. aasta kogu märtsikuu vältel. Sellest umbes 400 inimest registreeris ennast kasutajaks eriolukorra esimesel nädalal veebi vahendusel.  

Rahvusraamatukogust saab inimkontaktivabalt laenata kahel eri viisil – e-kataloogi ESTER kaudu või võttes raamatukoguga otse ühendust näiteks e-maili või telefoni teel. Sealjuures saab alates eelmisest kolmapäevast laenutada koju ka saalides kohalkasutamiseks mõeldud raamatuid ning samuti noote. Neil on e-kataloogis ESTER juures märge “kohal” või “kohalkasutus”.  

Kohalkasutuse raamatuid saab tellida vaid kindlalt aadressilt, helistades 6307 100 või kirjutades raamatukogu veebilehel olevasse vestlusaknasse. Kõiki teisi raamatuid saab tellida nii e-kataloogist kui ka eelpool loetletud kanalitest. 

Tellitud raamatud saab kätte kas peaukse kõrval asuvast elektroonilisest raamatukapist  ööpäevaringselt või raamatukogu fuajeest tööpäevadel kella 12-17, kus raamatud on paigutatud laudadele perekonnanimede ja tähestiku alusel. Eriolukorra kestel täidetakse ja tühjendatakse raamatukappi esmaspäevast reedeni iga kahe tunni tagant ajavahemikus kell 9-17. 

Kõik laenutähtajad on pikendatud 5. maini. Seega ei pea tõttama raamatuid tagasi tooma. Rahvusraamatukogu jälgib olukorda ning püüab viivisepoliitika ja laenutustähtaegade muutmisega piirata vajadust kodunt välja tulla. 

Rahvusraamatukogu on jätkuvalt üle vaatamas oma teenuseid, et vaadata, mida veel oleks võimalik pakkuda viisil, mis toetab head tervisekäitumist ja tarka Eestit.  

Endiselt on võimalik tellida kodust lahkumata nii digi- kui paberkoopiaid kogudesse kuuluvatest teavikutest. Digikoopiad saab saata turvaliselt e-kanaleid kasutades ja paberkoopiad on võimalik kätte saada kontaktivabalt fuajeest asuvatelt laudadelt. 

Lugemismaterjali leiab rahvusraamatukogu otsinguportaalist.

Registreeritud lugejad saavad otsinguportaali kaudu lugeda täistekste ka kodus. Otsinguportaali saavad kasutada kõik soovijad ilma sisse logimata, kuid sellisel juhul on kättesaadavad ainult vabalt kasutatavad materjalid. Võõrkeelseid andmebaase on otsinguportaalis kokku ligikaudu 35. 

Digitaalarhiivist DIGAR leiab nii raamatuid, kaarte, noote, fotosid, postkaarte, plakateid, illustratsioone kui ka audioraamatuid ja muusikafaile, samuti vanemaid ajakirju.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!