Homme
04. juun
12...17
9...14
Ülehomme
05. juun
12...20
6...11

Eesti

Eesti langetab diisliaktsiisi Leedu tasemele

Foto: Vallo Kruuser/Delfi
12:01 02. aprill 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Valitsus langetab majandusmeetmete osana diislikütuse aktsiisi Leedus kehtivale tasemele, mis tähendab diislikütuse hinna langust 14,5 senti liitri kohta. 

"Oluline otsus on aktsiiside langetamine. Miks me tahame aktsiise langetada – see on selgelt majandusaktiivsust toetav meede," ütles rahandusminister Martin Helme valitsuse pressikonverentsil.

Valitsus kiitis heaks diisliaktsiisi määra langetamise 25 protsenti, 372 eurole 1000 liitri kohta. "Tegemist on võrdse määraga Leedule ja sellega muudame diisli odavamaks Lätist, kus praegu kehtib 414 eurot tuhande liitri kohta," sõnas Helme.

"Tuleb märkida, et me ei arva, et meil Leeduga sama hind tuleks, sest Leedus kehtib erinev biolisandi nõue ja samuti on Leedus oma nafta rafineerimistehas, kus müüakse kütust ka ilma vahendajateta, aga põhimõtteliselt on see hinnavahe üliväike," märkis rahandusminister. 

"Ootame, et selle tulemusel väheneb oluliselt tankimine väljaspool Eestit. Praegu tangib ligi pool kogu rahvusvahelisest veost väljaspool Eestit," sõnas minister. Suure tõenäosusega suureneb Helme sõnul ka Soome ja Rootsi suunduv transiiditankimine Eestis. 

Diisliaktsiisi vähendamine pidurdab eriolukorrast tulenevalt alanud tarbimise langust, aga ka enne aktsiisilangetust prognoosis rahandusministeerium 100 miljoni eurost aktsiisitulude langust majanduse halvenemise tõttu. 

Koos diislikütuse määraga langeb ka hulk teisi määrasid nagu kerge ja raskekütteõli ning põlevkivikütteõli aktsiisimäärad, mille eelarvemõju on üliväike. 

"Maagaasi aktsiisimäära langetame poole võrra  9,1 eurolt 40 eurole 1000 kuupmeetri kohta. Maagaas muutub kodumajapidamistele 7,1 protsenti odavamaks," märkis Helme. 

Valitsus langetab elektriaktsiisi Euroopa Liidu lubatud miinimummäärani ehk 1 euroni, mille tulemusel peaks elektri lõpphind vähenema 3,1 protsenti. 


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!