Emadepäeval algab looduskaitsekuu

uudised.ee

Keskkonnaministeerium ja keskkonnaamet on pühapäeval algava looduskaitsekuu tunnuslauseks valinud "Hoia, mida armastad!" – sama egiidi all kulgeb terve looduskaitse juubeliaasta, sest just tänavu möödub 110 aastat Eesti esimese looduskaitseala loomisest Vaika saartel.

"Looduskaitse juubeliaasta on pühendatud elurikkusele ja seega võime peagi algava looduskaitsekuu motot ka laiendada, öeldes – märka ja tunne, mida armastad," vahendas keskkonnaministeerium minister Rene Koka sõnu. "Eestimaad asustab peale inimese vähemalt 40 000 elusolendit – looma, taime ja seent. Looduskaitsekuul anname juhiseid, kuidas elurikkust märgata ja paremini hoida. Eesmärk on ikka üks – tuua inimesi loodusele lähemale, aidata mõista ja lahti seletada seoseid meie keskkonnas ning vältida loodusest võõrandumist."

Eriolukord on toonud looduse ja keskkonna teravalt inimeste teadvusesse. Reaalsus on ilmselt kõige suurematele skeptikutelegi kinnitanud, et inimene on osa loodusest, mitte sellest kõrgemalseisev olend. Meie tervis sõltub otseselt ja kaudselt sellest, kui terve on ümbritsev loodus. Seepärast kutsub keskkonnaamet inimesi üles tegema loodusele pai: soov on üle Eesti koguda kokku vähemalt 110 heategu ehk paid. Kuidas paitada ja paisid avalikkusega jagada, leiab keskkonnaameti veebist www.keskkonnaamet.ee/et/eesmargid-tegevused/keskkonnaharidus/looduskaitse-110/110-paid .

Lisaks tutvustab keskkonnaamet looduskaitsekuul lähemalt ka kuut rahvusparki imekaunite videotega, mis on valminud filmitegija Ants Tammiku käe all. Harivaid lühifilme näeb ETV2 keskkonnakuu programmis ja Keskkonnaameti YouTube’i kanalil.

Kuigi tavapäraselt on looduskaitsekuul pakutud inimestele mitmekesiseid matkamisvõimalusi kaitsealadel, jäävad sedapuhku rahvaüritused ära. Õnneks saab looduses käia ka üksi või perega ja eriolukord on veenvalt tõestanud, et eestlane on jätkuvalt looduseusku, isegi nii palju, et on tekkinud vajadus inimesi tuntud matka- ja loodusradadelt mujale suunata. Just nüüd on võimalus märgata ja tundma õppida ka oma lähemat ümbrust, leida sealt liike, keda nimepidi tundma õppida. Kui tunned oma naabrit, tead tema nime ja vajadusi, oskad ka hoida ja hoolida.

"Kutsumegi algaval looduskaitsekuul jälgima ja avastama oma lähiümbruse loodust ja mõtlema sellele, kuidas igaüks meist saaks hoida olemasolevat elurikkust ja aidata kaasa selle suurenemiselegi. Järgmisel esmaspäeval kuulutab keskkonnaminister looduskaitsekuu alguse puhul traditsiooniliselt välja Eerik Kumari nimelise looduskaitse elutööpreemia laureaadi ja Eesti looduskaitsemärkide laureaadid," seisab keskkonnaministeeriumi ja keskkonnameti ühisteates.

Looduskaitsekuu algab igal aastal emadepäeval, mis on ka looduskaitsepäev, ning lõpeb 5. juunil ehk maailma keskkonnapäeval.

Kommentaarid puuduvad