Täna
31. mai
12...20
7...12
Homme
01. juun
14...22
6...11

Eesti

Omavalitsused: reisirongide kiirus peab tõusma

Foto: Kenno Soo/Delfi
13:17 20. mai 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Omavalitsuste koostööorganisatsioonid tegid riigile ettepaneku raudtee elektrifitseerimisega samaaegselt teha raudteel ka vajalikud trassiõgvendused reisirongide kiiruse koheseks tõstmiseks.

Ettepaneku järgi tuleks Tallinna-Narva, Tapa-Tartu, Tartu-Valga ja Tartu-Koidula raudteeliinide elektrifitseerimise ettevalmistamisega samal ajal teha ka vajalikud ümberehitustööd, mis loovad elektrifitseerimise järgselt võimaluse reisirongide kiiruse koheseks tõstmiseks kuni 160 kilomeetrini tunnis, teatas Harjumaa Omavalitsuste Liit.

Tallinna-Narva ja Tapa-Tartu suunal võiks omavalitsuste hinnangul tõsta kiiruse aga kuni 240 kilomeetrini tunnis. Samuti tuleks planeerida elektrifitseeritud raudteel reisrongiliikluse käitamiseks ja liiklusgraafikute tihendamiseks nõudluse ja kiiruste kasvu arvestades.

"AS Eesti Raudtee tõstab 2021. aastal Tallinn-Tartu ja Tapa-Narva raudteeliinidel reisirongide liikumiskiiruse küll 135 kilomeetrini tunnis, aga sellest jääb ajakohase reisirongiliikluse arendamiseks tulevikus väheks," ütles Harjumaa Omavalitsuste Liidu esimees Andre Sepp.

"Suuremad kiirused nõuavad mitmes paigas teistsugust raudteetrassi geomeetriat, sealhulgas kurviraadiuste suurendamist. Nende tööde tegemine on ainumõeldav ühes taristu elektrifitseerimisega, selleks on vaja aga langetada põhimõttelised otsused juba lähiajal," toonitas Sepp.

Ettepanekute esitajad rõhutasid, et kiired, tihedad ja mugavad rongiühendused vähendavad põhimaanteede liikluskoormust ning tuleks kaaluda Haapsalu-Rohuküla raudteeühenduse taastamist, Valga-Koidula raudteelõigu rekonstrueerimist ning samuti uusi ühendusi Tallinna ringraudtee ja Rakvere-Kunda näol.

Praegu on riik seadnud eesmärgiks, et 2040. aasta lõpuks peab olema võimalik sõita elektrirongiga Tallinnast Tartusse ning AS Eesti Raudtee on välja kuulutanuid elektrifitseerimise projekteerimistööde hanke.

Ühise pöördumise allkirjastasid 20. mail Harjumaa Omavalitsuste Liit, Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit, SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus, Lääne-Viru Omavalitsuste Liit, Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Tartumaa Omavalitsuste Liit, Valgamaa Omavalitsuste Liit ja SA Võrumaa Arenduskeskus.

Ettepanek esitati riigikogule, valitsusele, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ning Eesti Raudteele.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!