Nestor: Eestil on läinud kriisis paremini kui suurel osal Euroopast

uudised.ee

SEB majandusanalüütiku Mihkel Nestori sõnul on Eesti majandus langenud koroonaviiruse perioodil oluliselt vähem kui paljude teiste Euroopa riikide majandused. 

"Koroonakriisi algus pani raskesse positsiooni ka majandusanalüütikud. Aegunud statistika ei rääkinud midagi majanduse tulevikust, kuid õigeid numbreid toimuva kohta polnud võtta ka kusagilt mujalt," ütles Nestor pressiteates.

"Tänaseks on kriisiaja kohta ilmunud aga juba paras hulk arve, mis maalib esmase pildi olukorrast majanduses. Etteruttavalt võib öelda, et see pilt on kole, aga võinuks olla ka palju hullem," nentis ta.

Analüütiku sõnul oli sisemajanduse koguprodukti (SKP) langus pärast 10 aastast majanduskasvu perioodi ehmatav, kuid olemuselt pigem tehniline, sest ennekõike põhjustas selle maksulaekumiste ajatamine eelmise aasta lõpus.

"Seejuures oli Eesti SKP 0,7-protsendine vähenemine Euroopa mastaabis pigem positiivne tulemus: paljudes teistes Euroopa Liidu riikides oli langus oluliselt sügavam," märkis Nestor.

"Nii kahanes näiteks Hispaania majandus 3,8 protsenti, Prantsusmaa oma 4,7 ja Itaalias koguni 5,6. Ka Eesti otseste naabrite, soomlaste ja lätlaste juures, oli SKP langus suurem," lisas ta.

Samas tasub Nestori sõnul meeles pidada, et Eestis puudutas koroonakriis vaid esimese kvartali paari viimast nädalat, mistõttu ei saanudki see majanduskasvu kuigipalju mõjutada.

Kommentaarid puuduvad