President: ühiskond saab kaitseväelastelt õppida valmiduskultuuri

uudised.ee

Ühiskond saab kaitseväelastelt õppida valmiduskultuuri ja ettevaatamisvõimet, ütles president Kaljulaid Kaitseväe Akadeemia lõpuaktusel peetud kõnes. 

Vaba kodanik ja vaba tahe on need, mis toovad võidu – sellepärast on Eesti kaitsevägi palju vaeva näinud, et hoida ja kujundada kaitseväelase iseseisva mõtlemise tahet sõjaväelises struktuuris, kus paratamatult esineb range käsuahel, lausus riigipea reedel Kaitseväe Akadeemia lõpuaktusel Tartus, edastas presideidni kantselei.

“Vajadust selle järele, mida teie nimetate ülesandekeskseks ja muu maailm delegeeritud juhtimiseks, näitas selgelt ka kroonviirusega seotud kriis,” sõnas Kaljulaid. Ta nentis, et tänapäevase sõjalise või tsiviilkriisi kõiki aspekte pole võimalik juhtida vaid ühe inimese või ühe komisjoni poolt.

“Täna aga vajame strateegiliste sihtide seadmist üleval ning initsiatiivi ja vastutuse andmist allapoole. See ei kehti vaid riigiasutuste tegevuse, vaid ka üksikisikute suhtes,” ütles riigipea 

Presidendi sõnul kannab kriisi ajal vastutust kogu ühiskond. „”Pisike RNA viirus on osutunud oluliseks liitlaseks, et veenda kogu ühiskonda tõstma oma kriisivalmidust,“ lisas ta.

Riigipea avaldas lootust, et valija oskab edaspidi poliitikult tellida mitte ainult kahte protsenti riigikaitseks, vaid ka seda mõndakümmet miljonit aastas kriisivarudeks.

“Valmiduskultuur ja ettevaatamisvõime, tahe valmistuda ka selleks, mis iialgi ei pruugi tulla, seda oma oskust ja mõtteviisi saate te kogu ülejäänud ühiskonnaga jagada. Mida paremini oleme valmistunud, läbi harjutanud ja teeme igasuguses kriisis oma tööd, seda väiksemad on meie kaotused – see kehtib nii tormi, epideemia kui sõja puhul ühtemoodi,” ütles Kaljulaid.

Kommentaarid puuduvad