Homme
04. aug
17...22
11...16
Ülehomme
05. aug
18...23
10...16

Eesti

Tasuta õunu jagav projekt Õunastop tuleb ka tänavu

Foto: Anni Õnneleid/Delfi
10:21 06. juuli 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Eelmisel aastal alustatud projekt Õunastop, mille raames said aiaomanikud anda üleliigsed õunad neile, kellel endal kodumaistele õuntele ligipääs puudub, tuleb ka tänavu. 

Tallinna kesklinna parkidesse ja lasteaedadesse paigaldati mullu esmakordselt õunakastid. Huvi tasuta kodumaiste õunte vastu oli suur, seega kastid tühjenesid kiiresti ja õuntest oli tihtilugu puudus. Sellel aastal loodetakse, et osaleb rohkem aiaomanikke, kes ei jõua ise enda saaki ära tarbida.

Kui eelmisel aastal olid Õunastopi peatused üksnes Tallinnas ja Paides, siis tänavu laieneb projekt koostöös Toidupangaga üle Eesti. Võimalus on tuua üleliigsed õunad piirkondlikku Toidupanka, mis on olemas kõikides maakondades, välja arvatud Raplamaal.

Kui õunu on väga palju ehk vähemalt 200 kilogrammi, saab Tallinnas ja selle lähiümbruses neile järele tellida Toidupanga auto. „Kui tavapäraselt annetatakse Toidupankadele pigem kauem säilivat toidukraami, nagu kuivained ja muu sarnane, siis sügisesel ajal ootame väga ka Eesti aedade ja põldude saadusi. Meie toiduabisaajad on Eesti puu- ja juurviljade üle rõõmsad. Õunastop on ülilahe ettevõtmine ja kutsume kõiki ka omalt poolt annetama seda, mida ise tarbida ei jõua. Et väärt kraam ei läheks raisku,“ ütles Toidupanga kommunikatsiooni- ja projektijuht Liina Peäske.

Tänu Pakendikeskusele on ka sel aastal kasutusel mugavad kastid, mille sisse õunad kallata ja mille sees neid mugavalt transportida. Aiaomanikud ei pea vaeva nägema õunte pakendamisega, vaid saavad tuua õunad kas või kilekotiga lähimasse Toidupanka. „Kutsume üles ka vabatahtlikke, kes on nõus õunu korjama. Eelmisel aastal oli üpris palju neid, kes vajasid õunte korjamisel abikäsi,“  ütles Õunastopi projekti algataja Marika Juusu.

Sel aastal on võimalus kogukondadel ja asutustel üle Eesti tellida enda piirkonda Õunastopi peatus. Nii nagu eelmisel, valmivad ka sel aastal puidust õunapeatused koostöös Pirrukastide ja EstinWoodiga. Õunastopi kaste saab tellida kodulehe www.ounastop.ee kaudu.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!