Homme
06. aug
18...23
10...16
Ülehomme
07. aug
21...26
10...16

Eesti

ERM-il on toimetulekuks puudu miljon eurot

Foto: Anni Õnneleid/Delfi
12:21 13. juuli 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Eesti Rahva Muuseumil (ERM) on pärast eriolukorda võimatu ots otsaga kokku saada, kuna tugevalt kannatas muuseumi võime raha teenida - riik aitas 433 000 euroga, aga puudu on veel 900 000 eurot, vahendab BNS.

Reede oli ERM-ile rõõmustav päev – sündis selle suve külastajate rekord, kui pileti ostsid 360 inimest. «Laupäevast on avatud uus näitus – raamatuillustraatori ja plakatikunstniku Siima Škopi 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus meie galeriis, mis moodustab terviku meie muinasjutunäitusega «Elas kord…»,» ütles muuseumi avalike ja välissuhete juht Kalmar Kurs. «Teeme tööd, et rahvast taas muuseumisse kutsuda. Siin on ruumi ja on turvaline näitusi vaadata. Meil on väga palju tegevusi ja kontserte viidud rohkem majast välja. Olukord on praegu hea.»

Teisest küljest on ERM-i olukord keeruline. Nimelt anti uue maja avamisel 2016. aastal muuseumile vaid üksikud riigieelarvelised ametikohad, mistõttu on elus püsimiseks hädavajalik omatulu teenida. Eriolukorra ajal see võimalus aga kadus. Tulu teeniti näiteks muuseumi poega, kus müüakse muuseumi kirjastatud raamatuid ja eestimaiseid tooteid, ning ERMi restorani ja kohvikuga, mille abil võõrustatakse kultuurisündmusi, vastuvõtte ja konverentse.

«Muuseumi eelarve muutus väga palju, tänase teadmise järgi on auk eelarves 900 000 eurot,» ütles Kurs.

Kuna ERM on riigimuuseum, ei saa see abi näiteks turismiasutuste meetmest. «Ja riigiabi reeglite tõttu ei arvestatud kultuuriministeeriumi kriisitoetuse hulka täiel määral meie restorani, poodi ja teeninduspersonali,» sõnas ta.

Nii ongi vahe eelarvega katmata. Postimehele vihjati, et ERM koondab 15 töökohta. «See 15 ei vasta tõele ning koondamine puudutab uues eelarves seitset inimest omatulu teenivates üksustes, sest need üksused ei olnud riigiabikõlblikud,» selgitas Kurs.

Augustis tuleb muuseumi rahakott jutuks kultuuriministeeriumis. «See puudutab ka seda aastat – oleme pidanud vähendama omatulu prognoosi ja eelarvet 900 000 euro võrra, millest riik kattis eriolukorra tõttu 433 000 eurot, kuid suur osa sellest läheb meie muinasjutunäituse kulude katteks, sest muuseum oli eriolukorra tõttu suletud,» selgitas Kurs.

ERM-i uus eelarve hakkas kehtima 1. juulist. Ringi tehtud eelarves on muuseumi selle aasta omatulu 1,2 miljonit eurot. Kursi andmetel kulub püsiekspositsiooni kõrval suure näituse korraldamiseks 300 000-500 000 eurot. «Muinasjutunäituse «Elas kord...» eelarve on 400 000 eurot ning küsimärgi all on selle näituse planeeritud väljaviimine Eestist,» tõi ta näiteks.

Muuseum on teinud muudatusi, et kulud väiksemana hoida. Näiteks suleti B-osas kohvik Pööriöö. Restoran Pööripäev on avatud, ent peab palkamise järgmisse aastasse lükkama. Samuti muutusid muuseumi turundus- ja kommunikatsiooniplaanid. «Kõige olulisem on, et me oleme raskustes uute suurte näituste planeerimisega,» märkis Kurs, meenutades, et näitused ja töö muuseumi kogudega ja koostööpartneritega on kõige tähtsam. Needki plaanid vajavad ülevaatamist.

Kuna soome-ugri maailmakongress lükkus edasi tulevasse aastasse, avati muinasjutunäitusega seotud näitus varem. «Edasi lükkub ERM-i uus näitus inimkehast, mille sisuline töö on juba tehtud, kuid tehniline teostus raha puudusel seisab. Me oleme pidanud näituste plaani ringi tegema,» sõnas Kurs. Raha kokku hoidmiseks on ERM septembrist suletud kahel päeval nädalas. «Me loodame, et saame teha uue lisaeelarve, kui olukord paraneb ja riik ei tee täiendavaid kärpeid,» avaldas Kurs lootust.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!