Homme
29. sept
14...17
7...14
Ülehomme
30. sept
14...18
6...14

Eesti

Uuring: brutotöötasu mediaan kasvas aastaga 1496 euroni

Foto: Anni Õnneleid/Delfi
10:15 14. august 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee uuringu kohaselt oli brutotöötasu mediaan aasta tagasi 1425 eurot, selle aasta kevadel aga 71 euro võrra suurem ehk 1496 eurot.

2019. aasta kevadel oli palgakasv võrreldes 2018. aastaga üle kahe korra suurem - 153 eurot. Aastaid nähtud kiire palgakasv on aeglustunud. Avaldatud brutotöötasud sisaldavad põhitöötasu, regulaarseid lisatasusid ja töötukassa töötasu hüvitist. Ebaregulaarseid preemiaid töötasude andmeid ei kajasta, teatas Palgainfo Agentuur.

Ametirühmade lõikes asendus palgakasv 2,8-protsendise langusega lihttöölistel, 2,2-protsedise langusega valdkonna- ja projektijuhtidel ning 1,6 protsendise langusega mootorisõidukijuhtidel. Palgad jätkasid enim kasvu 7,4 protsendiga juhtivatel töökohtadel, 6,4 protsendiga seadme- ja masinaoperaatoritel ja 5,7 protsendiga tippspetsialistidel.

"Aprillikuu töötasusid mõjutasid eriolukorra piirangud, mis tõid kaasa muutused töömahtudes, palkades ja lisatasudes. Paljudes ettevõtetes töömaht langes, aga oli ka neid, kes olukorrast võitsid ja oma majandustulemusi parandasid," ütles Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder.

"Samuti mõjutas töötasusid töötukassa töötasu hüvitise meede, mida ettevõtetes üsna erinevalt kasutati," lisas ta.

Töötajate keskmine palgaootus on aastaga langenud 9 protsenti. Kui aasta tagasi soovisid töötajad teenida 1694 eurot kätte, siis sel kevadel sooviti oma kontol näha 1537 eurot.

Ametirühmade lõikes vähenes palgaootus enim just juhtidel ja tippspetsialistidel ehk ametirühmades, kus tervisekriis brutopalka kevadel veel väga palju ei mõjutanud. Valdkonna- ja projektijuhtide, kontoritöötajate, müügi- ja teenindustöötajate, seadme- ja masinaoperaatorite, mootorsõidukite juhtide ning lihttööliste palgaootuse mediaan aastaga ei muutunud.

Seeder märkis, et küsitluse toimumise ajal kasvas töötute arv väga kiiresti ja tööturu tulevikuväljavaated olid ebakindlad, mis mõjutas ka töötajate positsiooni tööturul ning palgaootusi. "Kui tööjõupuuduses võisid töötajad üsna jõuliselt suuremat palka nõuda, siis tervisekriisi ajal oldi pigem tänulikud töökoha säilimise ja olemasolevate tingimuste eest."

Palgainfo Agentuur küsitles koostöös tööportaaliga CVKeskus.ee töötajaid ja tööotsijaid 2020. aasta maikuus. Uuringus osales 11 112 töötajat ja tööotsijat. Töötasude andmed koguti 2020. aasta mais ja juunis töötajatelt ning organisatsioonidelt, kokku on uuringus esindatud 43 105 töötaja töötasu andmed.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!