Politsei hoiatab: vargad himustavad tööriistu

uudised.ee

Politsei teatel on viimase kuu aja jooksul Tartu linnas ja selle lähiümbruses sagenenud vargused, vahendab BNS.

Tartu jaoskonna politseikapten Tauno Pärli rääkis, et viimase kuu aja jooksul on politseile Tartu linnast ja selle lähiümbrusest antud teada kümmekonnast vargusjuhtumist, kus peaasjalikult on sisse murtud ehitusjärgus hoonetesse või seal kõrval asuvatesse ehitussoojakutesse eesmärgiga minema viia hinnalisi tööriistu.

"Paaril korral on sisse murtud ka sõidukitesse, milles öötundidel väärtuslikke tööriistu hoiti. Kõigi nende juhtumite lahendamiseks ning varguste toimepanijate tabamiseks teevad politseiuurijad aktiivselt tööd ning täpsemaid üksikasju selgitatakse kriminaalmenetlustes, kuivõrd kahjud on olnud suured ning ulatuvad tuhandetesse eurodesse," lisas ta.

Politseiuurija märkis, et vargad ülemäära vaeva ei näe, vaid tulevad valdavalt ööpimeduses vaiksemal ajal ehitusjärgus hoonete juurde uurima ning see, mis kergesti kättesaadav, see ka kaasa võetakse. Peamiselt on ehitusjärgus eramutusse sisse murtud ukse või akna lõhkumise teel ning minema on viidud nii akutrelle, lasereid, lihvimismasinaid, puidujärkamissaed, tööstuslikke tolmuimejaid, teematpuurmasinaid ning teisi kergesti kaasavõetavaid esemeid.  

"Kohalikud on jaganud politseiga oma tähelepanekuid kahtlastest isikutest ja sõidukitest, mis on abiks uurimisel. Palume jätkuvalt, et igast kahtlusest hädaabinumbril 112 teada antaks, näiteks kui märkate võõraid, kes põhjendamatut huvi võõra objekti vastu tunnevad. Kahtlusi võiks äratada seegi, kui sõidetakse uuselamurajoonides või teistes piirkondades aeglaselt ringi, küsitakse kummalistel ettekäänetel teejuhatust või näiteks tullakse õuele ja pakutakse midagi müügiks eesmärgiga vaadata lähemalt üle, kas ja mis teil seal leidub," kirjeldas uurija. Kahtlasi isikuid või sõidukeid märganuna on esmatähtis, et kirjutaksite üles auto numbri ja kahtlaste isikute kirjeldused.

Veel palub politsei, et kui kellelgi on toimepandud varguste piirkonnas erakaameraid, millest politsei ei pruugi teadlik olla, palutakse nende salvestusi üle vaadata. Kui märkate videopildis kahtlasi isikuid või tegevust, andke sellestki politseile kindlasti teada. See võib kaasa aidata kurjategijaid kindlaks teha ning ennetada jätkuvaid vargusi.

Politsei pingutab, et vargad tabada, kuid kuni töö selle nimel käib, on oluline, et inimesed ise valvsust ei kaotaks ja oma väärtuslikuma vara kõrvaliste silmade eest kindlalt ära paneks. Iseäranis tähelepanelikud peaksid olema praegu Tartumaa elanikud, kuid hoolsust ei tohi kaotada ka teiste piirkondade inimesed, sest selle nädala algul laekus sarnane teade tööriistavargustest ka Valgamaalt ning veel mõned nädalad varem ka Jõgevamaalt," rõhutas uurija.

Oma vara kaitseks soovitab politseiuurija ehitusjärgus hooned kindla lukuga öötundideks sulgeda, kõik väärtuslik silme alt ära panna või võimalusel see sootuks majast kaasa võtta. "Tõsi, suurte ja raskete tööriistade ning ehitustarvikute edasi-tagasi vedamine ei pruugi võimalik olla, kuid siis tuleks need kindlasti silma alt ära panna nii, et hinnalised tööriistad ei ahvatleks maja ümber ringi luusivaid inimesi ei uksest ega aknast," kirjeldas Pärli.

Ta lisas, et samad soovitused kehtivad ka ehitustööriistade hoiustamisel sõidukites, mille uksed tuleb kindlasti lukustada ning väärtuslik vara nägemisväljast kaugemale peita. "Kui aga tööriistu ööseks mujale kui sõidukisse jätta pole, siis on kindlasti soovituslik auto parkida valgustatud ning turvalisse paika nii, et kurjategijatel puudub võimalus rahulikult ja kõrvaliste pilkude eest varjatult öötundidel masina kallal toimetada," soovitas politseinik.

Kommentaarid puuduvad