Politsei vargustest: inimesed kipuvad uksi lukustamata jätma

uudised.ee

Kolmapäeval peetakse üleeuroopalist sissemurdmiste fookuspäeva „Hoia oma vara!“, et tõsta inimeste teadlikkust, kuidas kaitsta oma vara - politsei kinnitusel pääsevad vargad peamiselt eluruumidesse lukustamata uste ja lahtiste akende kaudu, vahendab BNS.

Eluruumidest varguste arv on aasta-aastalt vähenenud. 2019. aastal oli varguste arv viimase viie aasta madalaimal tasemel. Võrreldes möödunud aasta esimese üheksa kuuga on sel aastal eluruumidest varguste arv samal tasemel, ent siiski tasub inimestel mõelda oma vara hoidmisele. 

Lukustamata uks, lahtine aken või aknast paistvad väärtuslikud esemed on varastele ahvatluseks ning annab neile märku, et kodust on midagi võtta. Enim varguseid pannakse toime reedest pühapäevani, mil on suurim tõenäosus, et inimesed viibivad kodust eemal. „Kui koduomanik unustab uksed lukustada või aknad lahti, on varaste jaoks pool tööd juba tehtud. Sestap on oluline meelde tuletada, et olles ise oma vara esmased kaitsjad, saame väikeste tegudega vargusi ennetada,“ sõnas politsei- ja piirivalveameti (PPA) juhtivkorrakaitseametnik Nurmely Mitrahovitš.

Ta lisas, et varastele meeldib tegutseda varjatult, mistõttu tasub kasutusele võtta kõik abinõud, mis pikanäpumehi eemale peletaks – nendeks on valgustus, signalisatsioon ja kaamerad. 

Mitrahovitš sõnas, et enim pakub varastele huvi sularaha, erinevad tööriistad, jalgrattad ning samuti ehted ja arvutid. „Huvitutakse sellistest esemetest, mida saab hõlpsasti kaasa viia ja kiirelt edasi müüa,“ lisas Mitrahovitš.

Ta tuletas meelde, et kindlustusleping ei aita kahju ära hoida, küll aga on sellest palju abi, kui kahju on juba tekitatud, kuid ka kindlustuse puhul peab oma varaga hoolikalt ümber käima. 

MTÜ Eesti Naabrivalve tegevjuht Marek Väljari sõnul saavad varguste ennetamiseks ühe piirkonna elanikud koos palju ära teha. „Lisaks enda vara kaitsmisele on võimalik moodustada naabrivalvepiirkond, et seeläbi  luua tugev ja ühtehoidev kogukond ning olla üksteisele abiks vara ja kodu hoidmisel.“ 

Politsei tuletab meelde, et kui sisselöödud aken või lahtine uks annab märku, et koju on sisse murtud, tuleb koheselt kutsuda politsei, helistades hädaabinumbril 112.

Kommentaarid puuduvad