Täna
26. nov
4...9
3...8
Homme
27. nov
0...5
0...5

Eesti

Eesti tele-eetrisse lisandus aastaga ligi 4000 saatetundi

Foto: Philips
12:01 21. november 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Eelmise aasta jooksul edastasid Eesti telekanalid kokku 153 697 tundi saateid, mida on 3915 tunni võrra rohkem kui 2018. aastal, vahendab BNS.

Saadete maht on aasta-aastalt kasvanud ja see on eelkõige tingitud uute telekanalite lisandumisest. Eestis tegutses eelmisel aastal 20 telekanalit, millest 16 olid eraõiguslikud, kolm avalik-õiguslikud ja üks kuulus kohalikule omavalitsusele. Laupäeval tähistataval rahvusvahelisel televisioonipäeval heidabki statistikaamet enda blogis pilgu sellele, mida ja mis mahus Eesti telekanalitelt näha saab.

Kümme aastat tagasi oli Eestis 13 telekanalit, möödunud aastaks aga juba 20. Näiteks 2011. aastal alustasid tegevust Tallinna TV ja Kanal 12, 2015. aastal ETV+, kirjutab statistikaamet enda blogis. Eri aastatel lisandusid ettevõtte Kids Network Television OÜ viis telekanalit, 2018. aastal alustasid tööd Eesti Kanal ja Eesti Kanal+. Paar kanalit on viimasel kümnendil ka tegevuse lõpetanud. Saatemahu kasvu üheks põhjuseks on ka viimastel aastatel suurenenud keskmine ööpäevas edastatava programmi maht. Enamik kanaleid edastab programmi ööpäev läbi.

Kõige enam näidatakse Eesti kanalitel lavastuslikke saateid ja filme. Kui kõigi 20 kanali saatemaht kokku liita, oli eelmisel aastal neid eetriajast ligi 56 protsenti, seal hulgas mängufilme 17,6, telesarju ning animatsioone mõlemaid 14,1 protsenti. Mahu poolest järgnesid muusikasaated 12,7 ja meelelahutussaated 9,6 protsendiga. Muid saateid, nagu elusaated, uudised, publitsistika, näidati juba märksa vähem. Veelgi tagasihoidlikumalt olid esindatud spordi-, kultuuri-, teadus- ja haridussaated.

Jagades Eesti telekanalid kahte rühma, esimesse enim vaadatud kanalid ETV, Kanal2 ja TV3 ning teise ülejäänud 17 kanalit, näeme olulist programmistruktuuri erinevust. Esimese rühma kanalite eetriajast moodustavad märksa suurema osa telesarjad 25,2 protsendiga, meelelahutussaated 20,5, uudised 10,2 ning infomeelelahutus 9,3 protsendiga. Teise rühma 17 kanalit on üsna eriilmelised ja mitmedki neist vaid ühele teemale keskenduvad, näiteks ainult muusikat, animaseriaale ja -filme või mängufilme edastavad kanalid. Suuresti selle tõttu on neis 17 kanalis rohkem eetriaega pühendatud just neile saateliikidele. Samas on selles rühmas ka küllalt erinevaid saateliike edastavaid, mitmekülgsema programmivalikuga kanaleid.

Saadete üldmahu suurenemisega koos on viimasel kümnendil kasvanud ka lastesaadete maht ja osakaal eetriajas. Kui 2010. aastal edastasid Eesti telekanalid lastesaateid veidi üle 2000 tunni aastas, siis eelmisel aastal oli seda juba üle 20 000 tunni. Lõviosa lastesaadete mahu kasvust andsid uued lisandunud kanalid Kidzone TV, Kidzone+ ja Smartzone.

Inimeste arvu, tänu kellele Eesti telekanalitel rikkalikku programmi näeb, ei olegi lihtne kokku saada, sest neist paljud töötavad nii telekanalite kui ka raadiojaamade heaks. Tele- ja raadioringhäälingu töötajaid oli eelmisel aastal kokku 1693, mis on paarisaja võrra vähem kui aasta varem.

Kõige rohkem oli saadete sisu kavandamise, ettevalmistamise ja tegemisega seotud loomingulisi töötajaid, kellest 368 olid ajakirjanikud – näiteks toimetajad, reporterid, korrespondendid – ning 697 teised loomingulist tööd tegevad inimesed, näiteks saatejuhid. Tehnilisi töötajaid oli 284.

Eelmisel aastal edastasid Eestis teleprorgrammi rahvusringhäälingu telekanalid ETV, ETV2, ETV+ ja meediateenuste lubade alusel Kanal 2, Kanal 11, Kanal 12, MYHITS, TV3, TV6, Tallinna Televisioon, Alo TV, Eesti Kanal, Eesti Kanal+, Kidzone TV, Kidzone+, Filmzone, Filmzone+, Smartzone, Orsent TV ja TV-N.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!