Homme
20. jaan
-13...-3
-17...-4
Ülehomme
21. jaan
-5...4
-12...-2

Eesti

Arstid: kroonilised haigused pole põhjus maski kandmisest loobuda

Foto: Ilmar Saabas/Delfi
11:18 25. november 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Eesti Perearstide Selts kinnitab, et kroonilised haigused, mida hoitakse raviga kontrolli all, pole  põhjuseks maski kandisest loobuda. 

Meedikud meenutavad, et maski ei tohi kanda alla kaheaastased lapsed: inimesed, kellel langeb tavaõhku hingates vere hapnikutase alla normaalse taseme ning need, kes erinevatel põhjustel ei ole võimelised oma maski ise eemaldama, näiteks inimesed, kes on halvatud, voodihaiged, teadvusetud või sügava psüühikahäirega.

On ka mõned olukorrad, kus võib maski kandmisele teha erandi. Maski kandmise kohustust ei ole alla 12-aastastel lastel; kuulmispuudega inimestega rääkimisel, kus suu nägemine on vajalik kõne mõistmiseks ning kui isiku tuvastamiseks palutakse mask eemaldada, erakorralistes olukordades, kus on tõsine oht inimese elule või tervisele.

Raviga hästi kontrollitud kroonilised haigused, sealhulgas kroonilised hingamisteede või südame-veresoonkonnahaigused ei ole põhjus, miks maski mitte kanda. Kerge ja mõõduka raskusega kroonilisi haigusi põdevad patsiendid on COVID-19 raskest kulust eriti ohustatud ja saavad maski kandmisest enim kasu. Seetõttu peaksid need grupid ja nende läheduses viibivad inimesed maske kandma, rõhutavad arstid. 

Eesti Kopsuarstide Seltsi juht Rain Jõgi sõnul on kahetsusväärselt hakanud levima linnalegend nagu oleks maski kandmine astmahaigel vastunäidustatud. "See ei ole nii. Kuna hingamisteede viirusinfektsioonid on üks peamisi astma ägenemise riskitegureid, on maski kandmine astmahaigetel eriti oluline, et vähendada lisaks ka astma ägenemiste riski.“

Eesti Perearstide Selts rõhutab, et praeguses olukorras on oluline inimeste vahelisi kontakte ning nakatumist tõenäosust vähendada. Selleks aitavad 2+2 reegel ja distantseerumine, kaugtöö võimaldamine ning maski kandmine.

Perearstid väljastavad tõendeid ainult nendel juhtudel, kui maski kandmine on tervislikel põhjustel keelatud.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!