Vaid napilt 60 protsenti inimesi on vamis laskma end vaktsineerida

uudised.ee

Sotsiaalministeeriumi andmetel on Eesti elanike valmisolek end koroonaviiruse vastu vaktsineerida püsinud 60 protsendi lähedal, samas kui kriisieelsesse olukorda naasmiseks peaks olema vaktsineeritud rohkem inimesi, kirjutab BNS.

Kolme kuu jooksul, mil sotsiaalministeerium elanike suhtumist on uurinud, pole see osakaal muutunud. Kuigi muidu on Eesti inimeste usaldus vaktsineerimise vastu suur ja hõlmatus enamiku immuniseerimiskava vaktsineerimistega oli 2019. aastal üle 93 protsendi, ollakse Covid-19 vaktsiini suhtes ettevaatlikumad, tuues põhjenduseks, et vaktsiin on välja töötatud rekordkiirusel ning selle mõjudest ei olda nii teadlikud.

17 protsenti inimestest ei oska sotsiaalministeeriumi küsitluse järgi vaktsineerimise asjus seisukohta võtta. 24 protsenti ei vaktsineeriks Covid-19 vastu: 15 protsenti ei usalda vaktsiine, kuus protsenti ei näe vaktsineerimiseks vajadust ja kolm protsenti on igasuguse vaktsineerimise vastu.

Valitsuse teadusnõukoja ja Tartu Ülikooli rakendusviroloogia uurija-professori Andres Meritsa sõnul võib teiste riikide kogemuste põhjal öelda, et normaalsusesse naasmiseks tuleks vaktsineerida umbes kolmveerand elanikkonnast. «Lähtudes sellest, mida oleme näinud nii-öelda kohtades, kus viirus on täiesti kontrolli alt välja läinud, võib nakatuda umbes 75 protsenti elanikkonnast ja siis ilmselt enam edasi ei lähe. Ma pakun, et 75–80 protsenti võiks see piirmäär olla, » ütles Merits. 

Tema sõnul on probleem ka selles, et vaktsineerida ei saa lapsi ega rasedaid, kelle peal pole vaktsiini toimet uuritud. «See seltskond jääb vaktsineerimata by default (vaikimisi – toim) ehk siis järelikult ülejäänute osas peab see protsent olema suurem, ligikaudu 100 lähedal,» rääkis Merits, kelle sõnul jääks viirusele võimalus edasi levida nooremate inimeste kaudu. «Need, kes jäävad vaktsineerimata – eriti kui nad on vanemad inimesed –, riskivad väga tõsiselt.»

«Isegi kui meil on 50–60 protsenti täiskasvanutest ja 90 protsenti riskigruppidest vaktsineeritud, siis elu läheb kindlasti normaalsemaks, aga ta ei lähe tagasi sellesse võtmesse, mida meie ausalt öeldes kõik tahaksime tagasi,» nentis Merits.

Kommentaarid puuduvad