Täna
17. jaan
-11...-3
-22...-7
Homme
18. jaan
-7...2
-14...0

Eesti

Huvigrupid: elatise maksmise süsteem vajab muutmist

Foto: Tiit Blaat/Delfi
13:48 14. jaanuar 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Justiitsministeeriumis kolmapäeval kogunenud ümarlaual kohtunud kõigi  huvigruppide esindajad olid nõus, et elatise maksmise süsteem vajab muutmist, vahendab BNS.

Huvigruppide esindajad arutasid perekonnaseaduses alaealisele lapsele elatise määramise korda, sellega seotud eelnõule laekunud tagasisidet ning huvirühmade ettepanekuid, teatas ministeeriumi pressiesindaja. Ta lisas, et kõigi hinnangul vajab elatise maksmise süsteem muutmist.

„Senine miinimumelatise summa, milleks on olnud pool vabariigi valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära - alanud aastal on see 292 eurot kuus ühe lapse kohta - on oma aja ära elanud ja põhjustab lahku läinud vanemate vahel tihti kohtusse jõudvaid ning kurnavaid vaidlusi, mis omakorda ei ole päeva lõpuks lapse huvides,“ sõnas ministeeriumi õiguspoliitika valdkonna asekantsler Heddi Lutterus.

Seega saatis justiitsministeerium sügisel kooskõlastamisele seaduse muudatuste eelnõu, millega soovitakse asendada see summa õiglasemate ja paindlikumate elatise arvutamise alustega. Ministeeriumi poolt pakutud lahendus võtaks edaspidi arvesse ka tarbijahinnaindeksi muutust, elatist maksma kohustatud vanema sissetulekut, elatist saavate laste arvu samas peres, nende pealt tekkivat mastaabisäästu, peretoetusi ja võimalust, et lapse elukoht on jagatud.

Ümarlaual olid nelja suurima teemana arutlusel seniste kooskõlastusringide raames enim tagasisidet saanud teemad ehk mastaabisäästu suurus ja selle mõju elatise summale, lapsega koos veedetava aja ja vanemate sissetuleku arvestamine elatise summa määramisel ning võimalikud rakendussätted, mis aitaks uut süsteemi kohaldada ka juba jõustunud kohtuotsustele.

Aruteluringi olid kaastatud kõik eelnõu osas arvamust avaldanud asutused ja organisatsioonid. Kohal olid teiste ministeeriumite, advokatuuri, kohtute, notarite koja, õiguskantsleri kantselei ja erinevate huvigruppide esindajad, kes väljendasid muuhulgas isade, emade, laste ja lasterikaste perede seisukohti.

„Oleme väga tänulikud kõikidele osapooltele, kes võtsid selle aja, kuulasid teisi ja andsid oma seisukohtade tutvustamise näol panuse, et eelnõu saaks meie pakutust veelgi selgem ja õiglasem,“ lisas Lutterus.  

Ministeerium analüüsib ümarlaual tehtud ettepanekuid ning teeb eelnõus vajalikud muudatused.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!