Täna
25. veeb
3...10
1...5
Homme
26. veeb
2...7
0...4

Eesti

Tollideklaratsioonita saadetised enam Euroopast välja ei liigu

Foto: Jaanus Lensment/Delfi
10:27 21. jaanuar 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Sellest aastast tuleb edastada väljapoole Euroopa Liitu (EL) liikuvate rahvusvaheliste saadetistega koos ka elektrooniline info saadetise saaja, saatja ning saadetise sisu kohta; saadetisele lisatud tolliandmete põhjal tehakse otsus saadetise sihtriiki lubamise osas.

Ülemaailmse Postiliidu (UPU) reegli järgi ilma andmeteta saadetisi teele panna ei saa, teatas Omniva. Seetõttu jäävad edaspidi ilma saatja andmeteta kolmandatesse riikidesse, sealhulgas ka Ühendkuningriiki saadetud pakid seisma ning Eestist välja ei ole neid võimalik toimetada.

Omniva pakiäri rahvusvahelise segmendi juhi Marita Mägi sõnul on probleem suurim juhtudel, kui klient paneb õhukese paki teele kirjakasti kaudu.

"Postkontorites teavad klienditeenindajad saadetisi vastu võttes jälgida, et saadetisel oleks kõik vajalik info märgitud ning vajadusel ka kliendilt infot juurde küsida. Kirjakasti puhul ei ole seda võimalik paraku teha," selgitas Mägi.

"Seetõttu jõuab kas teadmatusest või taotuslikult meieni mõnikümmend kuni sada saadetist kuus, millel puuduvad vajalikud andmed nii saadetise edastamiseks kui ka saatjaga ühendust võtmiseks," märkis ta.

Mägi sõnul peab välismaale saadetavale pakile olema märgitud lisaks saaja andmetele ka saatja andmed. Kolmandatesse riikidesse, sealhulgas ka Ühendkuningriiki saatmisel tuleb täita ka vastav tollideklaratsioon.

Lihtsaim viis garanteerimaks, et saadetis on korrektselt vormistatud ning kõik vajalikud andmed lisatud, on see üle anda postkontoris.

Saadetised, mis on adresseeritud kolmandatesse riikidesse ehk väljapoole EL-i, kuid millel puuduvad saatja andmed ja tollideklaratsioon, hoiustatakse kuus kuud lootuses, et saatja võtab postifirmaga ise ühendust.

Kui saatja andmed on aga pakil olemas, kuid puudub vajalik tollideklaratsioon, toimetatakse pakk tagasi saatjale.

Mägi sõnul moodustavad piisavate andmeteta pakid õnneks väga väikese osa välismaale saadetavatest pakkidest, kuid sellegipoolest tekitavad need märkimisväärsel hulgal lisanduvat käsitööd.

"Rääkimata sellest, et klientide saadetised ei jõua saajateni, vaid jäävad seisma ja täiendavaid andmeid ootama," lisas Mägi.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!