Täna
02. mär
2...7
-1...4
Homme
03. mär
2...7
-3...2

Eesti

Lindude gripp on jõudnud Eestile ohtlikult lähedale

Foto: Arved Breidaks/Lõuna-Eesti Postimees
15:42 22. jaanuar 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Lindude gripp on jõudnud Eestile ohtlikult lähedale, sest Soomes ja Leedus tuvastati lindude gripi viirusetüvi H5N8, kuid antud tüvi inimestele ohtu ei kujuta, vahendab BNS.

Põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaoluosakonnajuhataja Olev Kalda sõnul on viiruse levik suureks ohuks ka Eestile. "Lindude gripp on levinud 22 Euroopa riiki, millest lähimad Eestile on Soome, Rootsi, Leedu ja Poola. Seetõttu on suur oht, et haigus jõuab lindude rändega kevadel Eestisse," selgitas Kalda.

21. jaanuaril tuvastati lindude gripp looduses vabalt elavatel faasanitel Lõuna-Soomes Kanta-Hämes Janakkalas. Leedus tuvastati lindude gripp 8. jaanuaril nii farmis kui ka metslindudel.

"Lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning põhjustab lindude massilist haigestumist ja suremust. Haiguse puhkemisel kehtestatakse karantiin, haiged ja haiguskahtlased linnud hukatakse ja hävitatakse," ütles Kalda. Lindude gripi tõttu on sel aastal Euroopas hukkunud või hukatud ligi kaks miljonit kodulindu.

Haiguse peamisteks kandjateks on veelinnud, kellelt võivad nakkuse saada kodulinnud, eelkõige koduveelinnud, nagu haned ja pardid. Eestis lindude grippi tuvastatud pole, kuid jätkuvalt uuritakse mets- ja veelinde lindude gripile.

Lindude gripp on levinud Belgiasse, Poola, Leetu, Saksamaale, Hollandisse, Hispaaniasse, Prantsusmaale, Itaaliasse, Tšehhi, Ühendkuningriiki, Iirimaale, Põhja-Iirimaale, Taani, Soome, Norra, Rootsi, Ungarisse, Sloveeniasse, Rumeeniasse, Slovakkiasse, Horvaatiasse ja Ukrainasse.

Ära hoidmaks raskeid tagajärgi nii endale kui sektorile laiemalt, saab linnupidaja oma linde kaitsta, rakendades bioturvalisuse meetmeid.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!