Täna
02. mär
2...7
-1...4
Homme
03. mär
2...7
-3...2

Eesti

Paet: Soome otsus piirid sulgeda on vastuolus euroliidu põhimõtetega

Foto: Hendrik Osula/Delfi
12:03 23. jaanuar 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Europarlamendi saadiku Urmas Paeti sõnul pole Soome piiride sulgemise otsus mitte ainult kahetsusväärne, vaid ka otseselt vastuolus Euroopa Liidu vaba liikumise põhimõttega ning nõrgestab Schengeni vaba liikumise ruumi.

"Sellel nõrgestamisel on pikaajaline mõju," kirjutab Paet sotsiaalmeedias. "See vaba liikumise põhimõtte rikkumine tekitab suuri raskusi kümnetele tuhandetele inimestele nii Soomes kui Eestis ja mujalgi."

"Samas on selle juures väga küsitav tervishoiualane mõju. Praeguseks on Euroopast viimase aasta jooksul piisavalt näiteid, et reisipiirangud pole sisuliselt nakatumist oluliselt mõjutanud. Seda on kinnitanud tervishoiuga tegelevad rahvusvahelised organisatsioonid. Lisaks tõsiasi, et vahet tehakse erinevate elualade esindajatel. Eestist Soomes tööl käivad meditsiinitöötajad kõlbavad, aga näiteks õpetajad ja ehitajad mitte," kritiseeris Paet.

"Samuti on võimalik reisijatelt näiteks nõuda negatiivse testitulemuse esitamist, et hüpoteetilist riski veelgi vähendada," soovitas Paet. "Selline ulatuslik piirang ei ole proportsionaalne ning selle positiivne mõju on seega väga küsitav, arvestades seejuures kõiki neid suuri probleeme, mida see tekitab paljudele inimestele, aga ka Euroopa Liidu vaba liikumise põhimõttele."

Soome valitsus teatas reedel, et riiki lubatakse vaid teatud elualade esindajaid. Ranged piiriületuspiirangud sisuliselt seiskavad töörände Eesti ja Soome vahel. 

Sealne tööhõive- ja majandusministeerium peab nimekirja, mis määrab kindlaks need töökohad, mis on olulised ühiskonna toimimiseks või varustuskindluse tagamiseks. Nimekirjas olev kriitiline töö ei tähenda aga automaatselt riiki pääsemist. Tööandja peab kasutama eraldi vormi, et põhjendada, miks Soome saabuva töötaja tööülesanne on kriitiline ja et tööga ei ole võimalik viivitada. Vorm tuleb esitada piirivalvele koos reisidokumentidega.

Soome saavad siseneda näiteks järgmised isikud või järgmistel põhjustel reisivad:

Tervisehoiu- ja päästetöötajad (sealhulgas erakorraline abi) ja eakate hooldajad oma töökohustuste täitmisel;

kaubaveo- ja logistikapersonal oma tööülesannetes;

diplomaadid, rahvusvaheliste organisatsioonide töötajad, sõjaväelased ja abiorganisatsioonide töötajad oma tööülesannete täitmisel;

rahvusvahelistel läbirääkimistel osalevate riikide esindajad ja rahvusvaheliste organisatsioonide töös osalevad isikud;

välismaiste meediaettevõtete esindajad;

Soomes asuva kinnisvara või varakorralduse tõttu reisivad;

välismaal elava Soome kodaniku pereliikmed;

vältimatutel perekondlikel põhjustel reisivad (näiteks oma lapse sünd, lähedase raske haigus, enda pulmad, suhe) või muud kaalukad isiklikud põhjused. Sugulastena käsitletakse seejuures abikaasat (sh vabaabielu), lapsi, vanemaid, vanavanemaid, st et õdesid ja vendi enam külastada ei saa;

Soomes õppimine;

Soome elamisloaga reisivad;

rahvusvahelist kaitset vajavad või muudel humanitaarsetel põhjustel reisivad isikud;

Erigrupid (nt kultuuri, spordi, ettevõtluse esindajad).


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!