Täna
02. mär
2...7
-1...4
Homme
03. mär
2...7
-3...2

Eesti

Synlab võttis kasutusele senisest täpsema antikehade testi

Foto: Andri Peetso/Synlab/Geenivaramu
12:48 26. jaanuar 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Synlab Eesti labor võttis teisipäevast kasutusele uuema meetodi koroonaviiruse antikehade määramisel, mis on senisest täpsem ja hindab nüüdsest ka vaktsineerimisjärgset antikehade teket, vahendab BNS.

Juba teisipäevast saab uue antikehade testi jaoks analüüsi anda ning lähipäevadest ka teiste tervishoiuteenuse osutajate juures üle Eesti. Nii nagu viitab uue uuringu nimi, milleks on kvantitatiivne antikehade uuring, saab tulemusega teada täpse koroonaviiruse vastaste antikehade taseme.

Antikehade laboratoorse testi jaoks tehakse vereanalüüs. Proovi saab anda verevõtukohtades. Tulemused saabuvad laborist hiljemalt järgmisel tööpäeval.

Synlab Eesti infektsioonhaiguste valdkonna juht doktor Paul Naaber märkis, et kaks-kolm nädalat pärast koroonaviiruse infektsiooni läbipõdemist tekivad inimese verre viirusevastased antikehad, mis näitavad organismi vastureaktsiooni viirusele. "Sarnaselt tekivad antikehad ka vaktsineerimise järgselt mõningase aja möödudes. Praeguste uuringute kohaselt püsivad antikehad vähemalt pool aastat, kuid edasised teadusuuringud võivad juba peagi muuta seda teavet täpsemaks," ütles Naaber.

Koroonaviiruse antikehade testimiseks on enamlevinud antikehad IgG ja IgM, mida seni oli soovituslik määrata koos. Uus ja täpsem kvantitatiivne meetod laseb piisava info saamiseks määrata ainult üht, IgG tüüpi antikehasid, mis tekivad üldjuhul teisel nädalal alates sümptomite tekkest. Samuti näitab kvantitatiivne analüüs mitte üksnes antikehade olemasolu, nagu varasem analüüs, aga määrab ära ka nende täpse taseme veres.

Uut IgG antikehade kvantitatiivset analüüsi on soovituslik teha mitte varem kui kolm nädalat pärast sümptomite avaldumist, positiivset koroonatesti või vaktsineerimist. Positiivne antikehade testi tulemus viitab koroonaviiruse SARS-CoV-2 poolt põhjustatud infektsiooni läbipõdemisele, hilises staadiumis COVID-19 haigusele või vaktsineerimisest tekkinud antikehade olemasolule. Antikehade analüüs ei ole koroonaviiruse esmaseks diagnoosimiseks sobiv test, selleks on vajalik ninaneelust võetav PCR test.

Tervishoiuteenuse osutajatele on koroonaviiruse antikehade laboratoorse analüüsi hind 13,21 eurot. Eraisikutele maksis seni antikehade pakett 31 eurot, uue ja täpsema kvantitatiivse analüüsi täisteenus maksab aga vaid 14,40 eurot, millele lisandub verevõtutasu.

Testi vastused jõuavad digilugu.ee keskkonda koroonatulemuste kataloogi alla.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!