Kõik Viljandimaa omavalitsused toetasid vabadussamba püstitamist

uudised.ee

Viljandimaa vabadussõjas langenute mälestussamba taastamist on otsustanud toetada kõik praeguse Viljandimaa omavalitsused, lisaks ajaloolise Viljandimaa territooriumil asunud Põltsamaa ja Tõrva vald, samuti loodetakse, et oma panuse annavad Türi ja Järva vald, kirjutab Sakala.

Kui kõik läheb plaanikohaselt, avatakse sammas selle algsel kohal Viljandi Vabaduse platsil võidupühal, 23. juunil 2023. Esialgne lahendus peaks valmima järgmisel nädalal, 4. veebruariks.

«Viljandi linnaametnikud on väga tublit tööd teinud, me oleme pidevalt kontaktis,» kiitis Viljandi muuseumi direktor ja linnavolikogu liige Jaak Pihlak, kes on üks samba taastamise eestvedajaid Viljandi volikogus. «Igal juhul välistame selle, mis juhtus Jaak Joala sambaga, ehk et kuskil jääb midagi tegemata. Kõik samba taastamisega seotud inimesed tahavad, et kogu protsess oleks viimase vindini korrektne. Parem mõõdame kolm korda rohkem kui ühe korra vähem.»

Pihlak rääkis, et kogu protsess võib sestap aega võtta, aga praeguse seisuga on plaan 24. veebruariks hanke tingimused valmis saada. «Täpselt ei söanda seda siiski välja öelda, igal juhul töö praegu käib ja loodame kõige paremat,» kinnitas ta. «Kindlasti soovime, et kogu asja kontrolliks üks ettevõtja, mitte ei oleks nii, et mingi osa tellime kunstnikult ja mõne teiselt või kolmandalt firmalt. Seda selleks, et pärast ei selguks näiteks, et mingid kivid ei sobi omavahel kokku või on kuju jalad liiga pikad.»

Pihlak toonitas, et tingimused peavad olema väga konkreetselt kirja pandud ning sestap on hange väga keeruline. «Eesmärk on kõik poolt- ja vastuargumendid läbi kaaluda, et pärast ei juhtuks, et tahtsime küll kõige paremat, aga välja tuli nagu ikka,» lisas ta.

Sammas tehakse kunstnik Amandus Adamsoni 1926. aastal valminud originaali järgi, kuid et jooniseid või maketti pole sellest säilinud, tuleb teos taastada fotode põhjal. Kui palju samba taastamine maksma võiks minna, ei ole täpselt teada, kuid seniste prognooside kohaselt jääks hind poole miljoni ja miljoni euro vahele. Riik on lubanud anda samba taastamiseks 500 000 eurot.

«Iga sent on oluline ja loodame, et kaetud saab kogu ajalooline Viljandimaa, mille pinnalt mehed vabadussõjas langesid,» ütles Pihlak. «Kui ma viimati vaatasin, siis oli eraannetajatelt tulnud 12 000 euro ringis. Igal juhul on näha, et paljudele inimestele läheb see korda.»

Pihlak on alustanud ka temaatilise raamatu koostamist. Teose tööpealkiri on «Viljandimaa vabadussammas». Sellega seoses on autoril üleskutse ligi kaheksasaja Viljandimaaga seotud vabadussõjas langenu sugulastele, eriti otsestele järeltulijatele. «Palun andke mulle Viljandi muuseumisse teada, kui leidub mõni portreefoto langenust, tema matusepilte, matusetalituse laululehti, hauatähise fotosid ja muud säärast,» rääkis Pihlak. «Eesmärk on raamatus avaldada võimalikult paljude isikute kohta lisaks eluloolistele andmetele ka pildimaterjali.»

Pihlak loodab, et suudab raamatu valmis teha ja saab seda esitleda koos mälestussamba avamisega.

Kommentaarid puuduvad