Uuring: kolmandik teisest sambast lahkujatest tahab ise investeerida

uudised.ee

SEB detsembris korraldatud pensioniuuringu tulemuste kohaselt kavatseb 33 protsenti teisest sambast lahkujatest raha ise investeerida, vahendab BNS.

Kõige kõrgem on investeerimisvalmidus nooremates vanuserühmades, ulatudes üle 50 protsendini vastajatest, ning väheneb vanuse kasvades, teatas SEB. Pensionisüsteemi välisele investeerimisele mõtlevad teistest rohkem teisest sambast lahkujad, kellel on suurem sissetulek.

Teisest pensionisambast lahkujad põhjendavad oma lahkumisplaani kas sooviga ise investeerida või lihtsalt vajadusega maksta arveid ja teisi kohustusi.

"Ise oma pensioniraha investeerida on teretulnud mõte, kuid seda saab teha ka teises sambas jätkates. Pensionireform annab väga hea võimaluse avada teise samba soodustusi kaotamata spetsiaalne pensioni investeerimiskonto (PIK) ning nii ise oma pensionivara juhtida," ütles SEB Life and Pension Baltic Eesti filiaali juht Triin Messimas.

Ta märkis, et nii ei kaota inimene tulumaksu tõttu 20 protsenti teise sambasse kogutud summast ning mis peamine, riik jätkab sissemakseid ka PIK-i kasutamise korral. "Seega ei tasu raha väljavõtmise avalduse esitamisega kiirustada ning tuleks oodata ära aprillikuu," ütles Messimas.

"Siis saab avada PIK, millesse edaspidi suunata teise samba sissemaksed ning soovi korral ka kogunenud teise samba vara. Siis saab asuda ise oma investeerimisotsuste eest vastutama," selgitas filiaali juht.

Vastanutest 29 protsenti ütles, et nad peavad katma oma rahalisi kohustusi ja igapäevakulusid, kusjuures eestikeelsetest vastajatest nimetas seda põhjust 23 protsenti ja muukeelsetest 52 protsenti.

"Tänase finantsstressi vähendamine on üks võimalus, kuid see võib olla ajutine, mitte jätkusuutlik lahendus. Pigem võiks mõelda, kuidas tagada endale rahaline turvatunne nii täna kui ka pensioniajaks, mil sissetulekud märgatavalt vähenevad," ütles Messimas.

Ta tõi välja, et juhul kui klient soovib teise samba rahast maksta tagasi oma laene ja liisinguid, siis tasub pöörduda panga poole, kes aitab välja arvutada sellise tehingu kasulikkuse, sõltuvalt kohustuse intressimäärast ja muudest teguritest ning pakkuda nõu.

Kui 2019. aastal toimunud SEB uuringus teadis 68 protsenti vastanutest, kui palju nad teise sambasse olid raha kogunud, siis nüüdseks oli see näitaja tõusnud 81 protsendini.

Rohkem teatakse ka, mis fondi investeeritakse – varasema 52 protsendi asemel on valitud fondiga kursis 64 protsenti. Oma fondi tootlust teab vaid 10 protsenti vastanutest, aasta varem teadis seda 7 protsenti.

Kommentaarid puuduvad